Članak

Prošlo je 26 godina od masakra u ulici Halači: Počinioci moraju biti adekvatno kažnjeni

Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije.

SARAJEVO, (Patria) - Porodice, prijatelji, komšije te delegacije Kantona Sarajevo, Grada Sarajeva, Općine Stari Grad kao i udruženja civilnih žrtava rata i roditelja ubijene djece 92-95. položile su danas cvijeće i odale počast učenjem Fatihe i minutom šutnje stradalim Sarajlijama na mjestu masakra u ulici Halači kod broja 5 na Baščaršiji.

Na tom kobnom mjestu, prije 25 godina, svoje živote su izgubili: Dženan Aljević, Mahir Ferhatović, Tarik Harba, Esma Muratović, Meliha Muratović-Spahić, Almasa Spahić, Mahira Spahić i Ismet Suljić.

“Na današnji dan, prije dvadeset šest godina, na ovom mjestu naši su sugrađani sa kanisterima i kantama u rukama čekali u redu i točili vodu, kada je sa položaja Vojske Republike Srpske ispaljena granata koja je eksplodirala ovdje i ubila osam, a teško ranila tri naša sugrađanina. I danas govorimo o njima jer je to jako važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego posebno zbog budućnosti; potrebno je stalno govoriti o tome kako se takav gnusan čin ne bi ponovio ni ovdje niti nigdje na svijetu. A nažalost, i danas smo svjedoci ubijanja nedužnih ljudi i djece u nama ne tako dalekom susjedstvu, i također smo svjedoci da svijet čini jako malo, gotovo ništa da bi spriječio takve zločine.

Stoga, treba se podsjećati na hiljadodnevnu opsadu Sarajeva u kojoj su njegovi građani bili izloženi velikim patnjama, kada su bili gladni, žedni, promrzli,... a najgore od svega je bila činjenica da su u takvim uslovima bili izloženi stalnim granatiranjima i snajperima čime je ubijeno više od 12 hiljada građana Sarajeva, a od toga 1.601 dijete. Ni u kakvim konotacijama ne volim praviti podjele među ljudima, ali osjećam potrebu da spomenem da neprijateljska artiljerija nije birala ni godine, ni spol niti vjersku i nacionalnu pripadnost, stradali su svi podjednako. No, bez obzira na prošlost, naša budućnost se mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana. Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije. A da bi to bilo tako, pravda mora biti zadovoljena i počinioci tih strašnih zločina, pa i ovog koji danas obilježavamo, moraju biti adekvatno kažnjeni - kazao je ovom prilikom u prigodnom obraćanju sekretar Ministarstva kulture i sporta KS Dragan Vujmilović.

#BiH