Članak

Ko je dozvolio instaliranje opreme: I OSA vršila pregled, jačina signala u zgradi Parlamenta prejaka

U povodu ove situacije na sjednici Zajedničkog kolegija zatraženo je da Sekretarijat dostavi izvještaj o svim detaljima i opremi koja se nalazi generalno u zgradi Parlamenta BiH.

SARAJEVO, (Patria) - Još se nije riješila situacija u zgradi Parlamentarne skupštine BiH a u vezi problema koji su nastali kada je Služba za zajedničke poslove institucija BiH bez znanja Sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH omogućila kompaniji "m:tel" instaliranje za sada, navodno nepoznate telekomunikacijske opreme u zgradi najvišeg organa zakonodavne vlasti u zemlji. 

U povodu ove situacije na sjednici Zajedničkog kolegija zatraženo je da Sekretarijat dostavi izvještaj o svim detaljima i opremi koja se nalazi generalno u zgradi Parlamenta BiH.

Sekretarijat je dostavio ono što su dobili od Službe za zajedničke poslove institucija BiH o tome šta BH Telecom i m:tel imaju od opreme u zgradi, ali pod izgovorom da je uništena arhivska građa (rok od pet godina) nema dokumentacije ko je i na koji način dozvoljavao instaliranje određene opreme.

Sekretar Zajedničke službe Sekretarijata Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Kenan Vehabović u izjavi za Patriju istakao je kako su Zajedničkom kolegiju dostavili ono što su imali, ali da je cijela stvar „na čekanju“ i da sada ne može se ni iznijeti niti unijeti nova oprema.

I Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) izvršila je određene KDZ preglede te je utvrđeno da je jačina signala jača od potrebne i dozvoljene. 

Kenan Vehabović

Podsjećamo, Sekretarijat PSBiH u septembru 2017. godine zaprimio zahtjev "m:tela" za izdavanje saglasnosti za unutrašnje pokrivanje objekata signalom mobilne telefonije, ali takav zahtjev kompaniji nikada nije odobren.

- Istrajat ćemo u tome da se pokaže ko je odobrio instaliranje ovakve opreme i optičkih kablova. Iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH nema nikakvih odgovora iako će na kraju morati objasniti Kolegiju oba doma šta se desilo. Nema nikakvih detalja šta se to postavilo, kako, zbog čega – kazao je Vehabović.

Poznato je da bi sva oprema trebala proći odgovarajući pregled iz nadležnosti OSA-e kako bi se osigurala, između ostalog, zaštita tajnih podataka koje BiH u zgradi PSBiH u skladu sa domaćim Zakonom o zaštiti tajnih podataka, ali isto tako i poštujući odredbe međunarodnih bilateralnih sporazuma čija je potpisnica BiH. 

Kako je to naveo ranije u svom pitanju na ovu temu poslanik Šemsudin Mehmedović (SDA) ovo se odnosi i na potpisani Sporazum između BiH i NATO-a o sigurnosti informacija. 

#BiH