Članak

U petak se očekuje odluka o povratku prof. Gavrankapetanovića na Medicinski fakultet

Inače, Poslovnikom je propisano da UO može održati i elektronsku sjednicu za šta je potrebno šest članova koji će glasati o tačkama dnevnog reda putem elektronske pošte.

SARAJEVO, (Patria) - U Rektoratu Univerziteta u Sarajevu s početkom u 14 sati za petak 7. septembra zakazana je druga vanredna sjednica Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu jer za održavanje prve 31. avgusta 2018. godine nije bilo kvoruma. Od 11 članova UO na sjednicu su došla samo četiri člana. Četiri od sedam opravdala su svoje odsustvo.

Na vanrednoj sjednici raspravljat će se o zahtjevu profesora Ismeta Gavrankapetanovića da bude vraćen na poziciju profesora na Medicinskom fakultetu u Sarajevu. Poziv za prisustvo dobila je i advokatica prof. Gavrankapetanovića Maida Galijatović.

Predsjednik Upravnog odbora UNSA Murat Ramadanović kazao je za agenciju Patria da za sada nije dobio nijednu najavu odsustva članova sa sjednice. Prema Poslovniku, neprisustvovanje sjednici se mora najaviti najkasnije dan prije zakazane sjednice ili u opravdanim slučajevima pred sami početak sjednice.

Na pitanje šta će se dogoditi ukoliko ni ta sjednica ne bude održana, Ramadanović je kazao da misli da će imati potrebni kvorum, ali da prema Poslovniku treba biti održana i treća na kojoj se donosi odluka. Za kvorum je potrebno šest članova UO.

Advokat Senad Pećanin podsjeća da je dekanesa Medicinskog fakulteta Semra Čavaljuga prekinula rad profesoru Gavrankapetanoviću na tom fakultetu, jer je, kako je navedeno, Gavrankapetanović prestao raditi na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Pećanin podsjeća da nije naveden niti jedan zakonski argument za prestanak rada dr. Gavrankapetanovića na Medicinskom fakultetu. Dodao je i to da je dekanesa Čavaljuga postupila tako iako je prethodno Pravna služba Fakulteta dala mišljenje da je profesoru Gavrankapetanoviću dužna omogućiti radni odnos na Fakultetu.

Podsjeća da je na Medicinskom fakultetu i danas angažirano akademsko osoblje koje nije zaposleno na KCUS-u, te da je zbog toga dr. Gavrankapetanović grubo diskriminiran, a pravo na rad mu je uskraćeno bez opravdanja.

Na ranijoj sjednici članovi UO su odbili prigovor dr. Gavrankapetanovića na prekid radnog odnosa na Medicinskom fakultetu, čime su, svjesno prekršili zakon i zloupotrijebili službene dužnosti. Advokatski tim prof. Gavrankapetanovića podnio je krivične prijave Federalnom tužilaštvu, i to protiv dekanese Medicinskog fakulteta Semre Čavaljuga, članova Upravnog odbora UNSA koji su glasali protiv vraćanja prof. Gavrankapetanovića na Medicinski fakultet, rektora Univerziteta Rifata Škrijelja, Medicinskog fakulteta, Univerziteta u Sarajevu te protiv NN lica koja su posredovala u navedenim nezakonitostima. 

Advokatica Galijatović ranije je kazala da je podnesena tužba sudu protiv rješenja o prestanku radnog odnosa, obzirom da UO kao drugostepeni organ nikada nije odlučio po prigovoru. Također je kazala da je inspekcija za visoko obrazovanje utvrdila da je rješenje nezakonito, ali da nije data instrukcija Medicinskom fakultetu za postupanje, već da konačno rješenje donosi sud.

- Po toj tužbi se nadamo ukupnom rješavanju pravnog stutusa prof. Gavrankapetanovića. Nadamo se i da će članovi UO postupiti po savjesti i zakonu i dovesti Univerzitet u okvire zakonitog poslovanja – kazala je Galijatović nakon neuspjele sjednice UO 31. avgusta. 

Inače, Poslovnikom je propisano da UO može održati i elektronsku sjednicu za šta je potrebno šest članova koji će glasati o tačkama dnevnog reda putem elektronske pošte. 

Članovi UO UNSA su osim Ramadanovića, prof. dr. Jasminka Gradaščević-Sijerčić, prof. dr. Dijana Avdić, prof. ddr. Lidija Zvačko, prof. dr. Abidin Deljanin, prof. dr. Kasim Bajrović, acc. prof. dr. Dejan Milošević, Sifet Kukuruz, Sandra Začinović, dr. Mersiha Slipičević, Haris Zahiragić, predstavnik studenata.

#BiH