Članak

Predmet Bosna: Džananoviću nije bilo potrebno stranačko lobiranje

Tužilaštvo mu je predočilo zapisnik iz istrage u kojem je rekao da je dvoje uposlenika slalo pritužbe na Džananovića da vrši “mobing”, što je Andelija potvrdio, pojasnivši da te pritužbe nisu dokazane

SARAJEVO, (Patria) - Na suđenju za zloupotrebe pri zapošljavanju u javnim preduzećima, svjedok Kantonalnog tužilaštva je rekao da je Esed Džananović zatražio podršku Općinskog odbora Stranke demokratske akcije (SDA) Centar za imenovanje na poziciju izvršnog direktora “Elektrodistribucije”, piše Birn.

Jasmin Terović, predsjednik Općinske organizacije SDA Centar, izjavio je da je od njega prijedlog proslijeđen općinskoj kadrovskoj komisiji, od koje je Džananović dobio jednoglasnu podršku za imenovanje.

- Kandidati traže podršku iz baze gdje pripadaju i bio je jedini naš član koji ju je u tom trenutku zatražio i dobio - pojasnio je svjedok i dodao da, što se tiče imenovanja na pozicije u “Elektroprivredi”, iz Kantona Sarajevo više nije bilo kandidata.

Svjedok je ispričao da je nakon općinske, prijedlog išao na kantonalnu, a potom centralnu kadrovsku komisiju, u kojoj je, kako je kazao, bio Asim Sarajlić i koja je utvrdila prijedlog imenovanja. Konačni prijedlog, kako je dodao Terović, razmatra Predsjedništvo stranke, ali ne zna da li je tako bilo u ovom slučaju, jer je nekad bilo dovoljno da kandidati prođu samo kadrovsku komisiju.

Odbrani je svjedok rekao da Amir Zukić nije bio član kantonalne, ali jeste općinske kadrovske komisije, ali da, kako misli, nije prisustvovao sjednicama.

- Što se mene tiče, Džananoviću nije bilo potrebno lobiranje - istakao je svjedok i pojasnio da su najprije u vidu imali stručnost optuženog.

Pored Zukića, Sarajlića i Džananovića, optužnica tereti Safeta Bibića, Nedžada i Senada Traku te Ramiza Karavdića za protivzakonito posredovanje pri zapošljavanju u javnim preduzećima.

Admir Andelija, izvršni direktor za elektrodistribuciju u “Elektroprivredi”, kazao je da je Džananoviću godinama bio nadređeni s obzirom da je prethodno bio direktor sarajevske “Elektrodistribucije”, a potom na njegovoj poziciji.

- Bilo je slučaj da je uprava preduzeća odlučivala o pritužbi uposlenika koju je podnio protiv Džananovića, te je utvrđeno da se radilo o proceduralnoj grešci i poništeno je to rješenje - izjavio je svjedok.

Tužilaštvo mu je predočilo zapisnik iz istrage u kojem je rekao da je dvoje uposlenika slalo pritužbe na Džananovića da vrši “mobing”, što je Andelija potvrdio, pojasnivši da te pritužbe nisu dokazane.

Sa Džananovićem je, kako je ispričao, imao korektan i profesionalan odnos do 2014. godine, kada je trebalo doći do reorganizacije i formiranja odjela za koji se optuženi prijavio i kojom bi bila ukinuta Andelijina pozicija, ali da ta ambicija nije zaživjela i odnosi su zahladnjeli.

Kazao je i da je za trenutnu poziciju koju obnaša bio raspisan konkurs i da mu je Džananović bio jedini protivkandidat.

- On je imao podršku Kantonalnog odbora SDA Sarajevo, uživao je podršku čelnih ljudi. Nažalost, ja nisam uživao podršku Kantonalnog odbra SDA Tuzla, na čijem je čelu tada bio Mirsad Kukić - naveo je svjedok.

Ispričao je i kako je kadrovska komisija koja je razmatrala ovaj prijedlog imala neparan broj članova i da je odlučujući glas za Džananovića došao od Kukićevog kadra.

Odbrani je svjedok rekao kako misli da je onemogućeno napredovanje ljudima koji su van “sarajevskog kruga” te da su on i Džananović došli kao kandidati SDA s političkom podrškom.

- Nisam se čudio što je izabran za izvršnog direktora ‘Elektrodistribucije’, nemam primjedbi na njegovu stručnost, ali nisam zadovoljan - ustvrdio je svjedok.

Andelija je kazao da je 2017. ponovo postavljen za izvršnog direktora “Elektrodistribucije”, ali da to imenovanje nije išlo preko kadrovske komisije, već preko Vlade Federacije BiH.

Nastavak suđenja je 8. oktobra.

#BiH