SARAJEVO, (Patria) - Blizu stotinu migranata nalazi se u parku pored Željezničke stanice u Sarajevu. Najveći dio njih planira prespavati pod otvorenim nebom iako će se temperatura spustiti do nule, dok dio njih želi prespavati u holu stanice.
Većinom se radi o mladim muškarcima, i nekoliko porodica sa djecom.
Grupa migranata rekla je novinaru Patrije da su iz Pakistana, te da žele u Evropsku uniju i to prije jesenjih kiša.
Posljednjih sedmica vlasti u Bosni i Hercegovini govore o smanjenom ulasku migranta u zemlju. Na pitanje koliko migranata je u BiH bilo zaključno sa krajem avgusta, te koliko je migranata ukupno ušlo u BiH od 1. januara ove godine, iz Ministarstva sigurnosti ističu:
„Od početka godine do danas otkriveno je i registrirano 15.433 migranata. Broj migranata koji trenutno borave na teritoriji BiH u posljednje vrijeme je drastično smanjen i taj broj se kreće između 1.500 i 2.000 osoba.“
Direktor Granične policije BiH Zoran Galić pak iznosi drugačije podatke: „Dolazak migranata na područje BiH prati raniji kontinuitet i nije u opadanju kako to tvrde pojedini političari“, rekao je Galić nakon razgovora sa direktorom Savezne policije Njemačke Diterom Romanom početkom sedmice u Trebinju.
Iz opozicije kao i civilnog sektora smatraju da je jedan od ključnih problema migrantske krize u BiH politizacija ovog problema, što je utjecalo na to da vlasti do danas nemaju tačan podatak koliko u ovom momentu migranata boravi u Bosni i Hercegovini, kao ni okvirne procjene koliko migranata na području zemlje boravi potpuno ilegalno.
U BiH do danas postoje nekoliko legalnih izbjegličkih kampova, poput onog u Salakovcu kod Mostara, u Bihaću, Cazinu, Delijašima kod Trnova, a uskoro će migranti biti smješteni i u kasarnu u Hadžićima. Veliki broj migranata koji su ušli u zemlju spava u parkovima ili po iznajmljenim stanovima.
Jedan od sagovornika Patrije iz Ministarstva sigurnosti, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, ističe brojku od oko stotinu migranata koji skoro svaki dan uđu u BiH, i to na granici sa Srbijom. Policija bh. entiteta Republika Srpska ih propušta kroz taj dio Bosne i Hercegovine da dođu do Federacije, ali im ne dozvoljava boravak na prostoru RS-a.