SARAJEVO, (Patria) - Prema najnovijim podacima Webometrics-ovog rangiranja kojim je obuhvaćeno 27 hiljada univerziteta širom svijeta, a odnose se na juli 2018. godine, Univerzitet u Sarajevu je ostvario najbolji plasman na ovoj rang listi popevši se na 1676. mjesto. Kako je istaknuto na današnjoj press konferenciji koja je održana u Rektoratu UNSA-e to je najbolja pozicija koju je Sarajevski univerzitet ikada ostvario na ovoj rang listi. U januaru ove godine UNSA je bio na 2.367. mjestu.
Rektor UNSA-e Rifat Škrijelj je kazao da će u decembru biti obilježeno 70 godina postojanja Univerziteta u Sarajevu.
On je kazao i da je pored implementacije Zakona o visokom obrazovanju, kratkih rokova, prelaska Univerziteta na trezor, gašenje pravnog subjektiviteta organizacionih jedinica, Univerzitet uspio ostvariti ovakav uspjeh.
Istaknuto je da je Univerzitet u Sarajevu ove godine upisao više studenata u odnosu na prošlu godinu.
Škrijelj je kazao da su aktuelni projekti izgradnje univerzitetske biblioteke, kao i zgrade Akademije scenskih umjetnosti i rekonstrukcija bazena na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja.
- Akademija scenskih umjetnosti bi već u idućoj godini trebala biti dom za naše ugledne profesore i studente sa svojim rezultatima.
Škrijelj je kazao da Izvještaj o radu UNSA za 2017. godinu sa finansijskim izvještajem nikada nije bio razmatran na sjednici Skupštine KS, iako je dobio pozitivno mišljenje.
- Radit ćemo punim kapacitetom da Univerzitet u Sarajevu bude što uspješnija, efikasnija i transparentnija institucija.
Prof. dr. Maida Čohodar Husić, prorektorica za kvalitet istakla je da su po sva četiri kriterija koja se uzimaju u obzir po Webometrics-u ostvarili bolju poziciju.
- Univerzitet je ovim rangiranjem među 6,2 posto najboljih na svijetu u kategoriji od 27.000 univerziteta – kazala je Čohodar.
Rektor Univerziteta kazao je da je ovaj uspjeh još značajniji s obzirom na ulaganja u Univerzitet koje je zanemarivo.
- Tri od četiri kriterija odnose se na nauku. Nas svijet rangira po rezultatima naučno-istraživačkog rada, a država BiH ulaganje u nauku ima tako neuređeno i minimalno da ne možete da nađete cifru kojom ćete ga iskazati. Pokušavat ću da utičem na savjest onih koji vode ovu zemlju da je posljednji trenutak da se formira fond za razvoj nauke i podršku nauci u BiH - kazao je rektor.