Piše Armin Aljović
Od vikenda traju protesti izbjeglica i migranata na jednoj i lokalnog stanovništva u Krajini na drugoj strani. I jednim i drugim je dozlogrdilo. Krajišnicima što od ljetos izigravaju državu u državi i na svojim plećima nose probleme hiljada unesrećenih ljudi sa dalekog istoka, a migrantima jer su iz jednog došli u drugi haos i bijedu.
Migrantska kriza u Bosni i Hercegovini se ponašao kao na brisanom prostoru. Vlast ne zna šta bi sa tim iscrpljenim i prašnjavim ljudima. Čak se i brojke o njihovom prisustvu u BiH razlikuju. Čvrsto se zna jedino gdje oni ne smiju dospjeti. Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik izdigao se iznad države, pa je zabranio prisustvo izbjeglica i migranata na teritoriji tog entiteta. Za svoje ponašanje alibi traži u širenju straha među građanima. "Ne želimo zadržavanje migranata na teritoriji RS i odbacujemo mogućnost da se migranti tu stacioniraju". Dodik je rekao da bošnjački političari, zajedno sa vrhom Obavještajno-sigurnosne agencije planiraju da u Bosnu i Hercegovinu propuste 150.000 migranata, koji bi potom zatražili azil, a zatim dobili državljanstvo BiH. „Na taj način bi se promijenila etnička slika u RS“. Pritom, Dodik zanemaruje činjenicu da niko, ili skoro niko od izbjeglica koje su ušle u BiH ne želi ostati u zemlji. Bosna i Hercegovina im je prolazna ruta do bogatog zapada.
HDZ Bosne i Hercegovine i Dragan Čović isključivi su jedino u tome da trebaju zaštiti granicu koju BiH dijeli sa Hrvatskom. Direktor Granične policije Bosne i Hercegovine Zoran Galić izjavio je za Avaz od utorka „da samo na izlazu iz BiH na području Krajine nedostaju 434 policajca“. Pritisak je na istočnoj granici, ali za Galića je važnije zaštititi granicu sa zapadnim susjedima.
Izjava prvog čovjeka GP BiH poklapa se sa izjavom predsjednika HDZ-a Dragana Čovića koji se obvezao štititi interese Hrvatske. Sredinom godine je, govoreći na Saboru HDZ u Zagrebu poručio: "Ja vam samo mogu garantirati da s druge strane tisuću kilometara duge europske granice imate hrvatski narod. Organizirani hrvatski narod. Koji će poslati jednaku poruku kao nedavno kod Pelješkog mosta i kod brojnih drugih izazova koji bi se htjeli preseliti s područja zapadnog Balkana ka Hrvatskoj. E neće moći - ima nas dosta danas na svim razinama vlasti da to nećemo dozvoliti nikome!"
U Bosni i Hercegovini gledamo dvije kontradiktorne stvari; vrlo poroznu granicu sa Srbijom i Crnom Gorom i izuzetno čuvanu granicu sa Hrvatskom. Migranti relativno lako ulaze u Bosnu i Hercegovinu, i skoro nikako iz nje ne mogu izaći. Da neko gleda interese Bosne i Hercegovine ojačala bi se granica sa Srbijom odakle migranti i ulaze u BiH. Time bi se zaštitila i granica sa Hrvatskom i Evropska unija. Ovako, sve liči na neku vrstu planiranog i kontroliranog haosa, u kojem trpe i migranti i građani Bosne i Hercegovine.