Članak

Tuzlanski stranački rašomon

Premda je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić i prije i nakon oktobarskih izbora čvrst u stavovima da ne treba ići u vlast sa nacionalnim strankama, u Kantonalnom odboru Socijaldemokratske partije Tuzla k

Piše Armin Aljović

Premda je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić i prije i nakon oktobarskih izbora čvrst u stavovima da ne treba ići u vlast sa nacionalnim strankama, u Kantonalnom odboru Socijaldemokratske partije Tuzla koncentracija popušta.
Predsjednik te kantonalne organizacije Enver Bijedić u intervjuu za 'Tuzlanski portal' ostavio je mogućnost da SDP u Tuzli ipak pravi vlast sa SDA ili sa PDA.

Na pitanje „da li je moguće formiranje koalicije građanski orijentisanih stranaka u TK bez SDA i PDA, Bijedić odgovara: „U tom slučaju se dolazi do famozne cifre od 19 ruku u Skupštini TK. Uz najbolju volju ja u ovom momentu ne mogu da odgovorim na to pitanje, jer ne znam šta će nam kazati kada budemo razgovarali. Ali i ako naiđemo od njih na pozitivno mišljenje, to je po meni jako teško održivo, jer je jako puno stranaka u igri. Ako se ne budemo mogli dogovoriti, SDP ne mora ni biti u vlasti. Neka smo pobjednici“.

„Ako sam vas dobro razumio vlast će se u TK formirati izeđu SDP-a, SDA i PDA?“

„Upravo tako. SDP će ili sa SDA ili sa PDA. Ili ćemo u opoziciju. Kad se sve na kraju sabere dođe se do toga.

„Da li to znači da više ne vrijede predizborne i postizborne izjave predsjednika Nermina Nikšića, ali i drugih zvaničnika vaše stranke, da SDP neće sa nacionalistima u koaliciju?

„Da budem iskren prema vama, ja nisam siguran da li u ovom trenutku treba praviti koaliciju odozgo prema dole ili obratno. Nije ista situacija u Tuzli i Sarajevu. U Sarajevu su odmah iz SDP-a istrčali sa nekim stavovima, prijedlozima i koalicijama, a oni su tamo četvrta partija po rezultatima izbora. Mislim da je to najblaže rečeno ishitren potez. A mi ovdje kao prva partija u TK želimo da čujemo mišljenje javnosti i svojih članova.“

Bijedić je na oktobarskim izborima dobio 18.758 glasova za Parlament Bosne i Hercegovina, što ga čini SDP-ovim zatupnikom sa najviše osvojenih glasova za Državni parlament. Istovremeno, vjetar u leđa koji je dobio od glasača mogao bi se vratiti kao bumerang i Bijediću i SDP-u u Tuzli. Odustane li od principa koje zagovara SDP, i uđe u vlast sa SDA, glasači bi SDP mogli kazniti već na sljedećim lokalnim izborima koji se održavaju za dvije godine. SDP je glasove stranaka dobio upravo na kampanji da ne žele sa nacionalistima u vlast. Njihova politika je politika ekonomskog prosperiteta i socijalnog mira. Bijedićevo zagovaranje koaliranja sa nacionalistima direktno je odustajanje od tih principa.

Sagovornici Patrije predviđaju ovaj rasplet: Kako bi izbjegao eventualne kritike glasača, Bijedić će pokušati organizirati pregovore sa građanskim strankama. Te pregovore će prikazati kao neuspješne, a zatim, kao rješenje, pokušati vlast formirati sa PDA, odmetnutim krilom Stranke demokratske akcije. U tom slučaju potrebna su im još dva zastupnika da bi imali većinu u Skupštini TK, koje mogu tražiti u SBB-u ili nekoj drugoj stranci. Ovdje se radi isključivo o privatnim odnosima Bijedića i Kukića, ali ne i stavu SDP-a. Primjerice, takvom koaliranju isključivo se protivi Jasmin Imamović, koji je na čelu Gradskog odbora SDP-u u Tuzli, najjačeg gradskog odbora te stranke u BiH. Imamović se drži principa SDP-a. Nema koliranja sa nacionalnim strankama po cijenu da SDP ide u opoziciju. Sigurno je da su SDP-u najpotrebniji čvrsti stranački stavovi, prije bilo kakvih pregovora o formiranju vlasti.

#BiH