Članak

Zakon o visokom obrazovanju KS prva zadaća nove vlasti

On ima u sebi i elemente diskriminacije, kazao je rektor navodeći da svaki zakon koji u sebi ima diskriminatorne odredbe, u svakoj demokratskoj zemlji, mora biti povučen.

SARAJEVO, (Patria) - Akademska zajednica, odnosno Univerzitet u Sarajevu, nikada nije odustala od izmjena Zakona o visokom obrazovanju, kazao je rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj. Zakon je usvojen prošle godine pred početak nove akademske godine, a akademska zajednica imala je niz primjedbi na odredbe zakona naročito na kratke rokove koji su predviđeni za vrlo komplikovane procese na Univerzitetu u Sarajevu kao što su prelazak na trezor, gašenje pravnog subjektiviteta organizacionih jedinica.

Rektor Škrijelj je podsjetio da je akademska zajednica uputila prijedlog izmjena Zakona po hitnom postupku Ministarstvu obrazovanja, ali da to nikada nije razmatrano na Vladi ni u Skupštini KS.

Rektor je istakao da su zakonom predviđeni kratki rokovi, ali da je tada to urađeno smišljeno kako bi se izvršio pritisak na Univerzitet u Sarajevu.

- Nismo imali dovoljno vremena da možemo neke zakonske odredbe provesti do sada. Nismo odustali od izmjena zakona i kada se konstituiše novi parlament i imenuje nova Vlada KS tražit ćemo da se urade dva koraka. Izmjene zakona po hitnom postupku, u onome u čemu smo tražili da bi on bio funkcionalniji, da se rokovi prolongiraju za neke radnje i procese na UNSA koji su prekratki. To će biti naš prvi zahtjev kod nove Vlade, novog ministra i nove Skupštine. Vjerujem da ćemo imati razumijevanja i želim da vjerujem da će biti pozitivnijeg gledanja u tom pogledu od strane zakonodavca nego je to bio slučaj u proteklom mandatu –naveo je rektor Sarajevskog univerziteta.

Škrijelj je kazao da nisu zadovoljni zakonom, ali da se mora provoditi iako su i dalje opterećeni rokovima koji otežavaju normalno funkcionisanje Univerziteta. On ima u sebi i elemente diskriminacije, kazao je rektor navodeći da svaki zakon koji u sebi ima diskriminatorne odredbe, u svakoj demokratskoj zemlji, mora biti povučen.

- Prorektori nemaju prava glasa, ni na vijećima jer su zaposleni na Univerzitetu, a ovdje nemaju prava glasa na Senatu jer je u zakonu tako napisano. Imam dokaz da su mi diskriminirali šest profesora UNSA koji su prorektori koji nemaju pravo glasa nigdje. Oduzeto im je ustavno pravo da biraju i budu birani, oduzeto im je građansko pravo da su jednakopravno tretirani sa drugim i oduzeto im je, što nam najteže pada, akademsko pravo da u akademskim pitanjima učestvuju u odlučivanju. Oni svoju dužnost obavljaju čestito i časno i zato su kažnjeni. Diskriminirao ih je zakonodavac u proteklom mandatu kada je usvojio zakon i pored naših upozorenja da to ne radi. To je urađeno s ciljem slabljenja menadžmenta Univerziteta u Sarajevu i rektora da bi bio oslabljen u Senatu – izričit je rektor.

Navodi da je to urađeno svjesno kako bi rektora doveli u podređen položaj te da je jedno cijelo poglavlje u zakonu napravljeno kako da se ugrozi autonomija rektora i Univerziteta u Sarajevu.

- Pri ovoj pameti nećemo odustati da se to popravi, ali bili smo izgubili sagovornika jer je predizborna kampanja bila najvažnija stvar za one koje su odlazili - zaključio je Škrijelj.

#BiH