Članak

SDA odnosom prema drugim strankama zatvorila sebi vrata ulaska u vlast

Između velikog broja političkih stranaka u BiH, koje su izuzetno različite po svojim političkim programima, postoji jedna zajednička poveznica, a to je da su skoro sve u predizbornom kampanji, ali i n

Piše: Haris Ljevo

Stranka demokratske akcije (SDA) osvojila je najveći broj glasova na oktobarskim izborima u BiH na svim nivoima. SDA je prva stranka u državi BiH, prva u Federaciji BiH, kao i u pet kantona u FBiH.

Međutim, uprkos najvećem broju osvojenih glasova, ova stranka bi na kraju mogla ostati izvan vlasti na svim nivoima. Iako je teško očekivati da će druge stranke moći napraviti takvu koaliciju koja bi otjerala SDA u opoziciju na državnom ili federalnom nivou, teoretski je to ipak moguća opcija.

Između velikog broja političkih stranaka u BiH, koje su izuzetno različite po svojim političkim programima, postoji jedna zajednička poveznica, a to je da su skoro sve u predizbornom kampanji, ali i nakon objave rezultata, saglasne da ne žele u vlast sa SDA.

Ova stranka je, počevši od prvih demokratskih izbora u BiH pa sve do danas, uvijek činila vlast na svim nivoima, pa su mnogi njihovi koalicijski partneri, suočeni vlastitim iskustvom koaliranja sa SDA, spremni čak ići i u opoziciju prije nego ući u vlast sa SDA.

SDA je uvijek znala, uz podršku svojih medija, finansiranih uglavnom iz javnog budžeta, sve svoje neuspjehe tokom četverogodišnjeg mandata isporučiti svom koalicijskom partneru, a tuše uspjehe pripisati sebi.

Tako je bilo i u mandatu 2010. – 2014., kada je SDA zajedno sa SDP-om činila vlast u Federaciji BiH. Nakon tog mandata SDA mašinerija je uspjela sve dobre stvari koje je uradila ta vlada na čelu s tadašnjim premijerom Nerminom Nikšićem pripisati sebi, a sve loše stvari prebaciti SDP-u. Građani su tada nasjeli na tu priču i kaznii SDP, a nagradili SDA. Na sličan način su prošle i druge stranke poput SBB-a, DF-a i još nekih.

Nakon dugogodišnjeg koaliranja s mnogim strankama SDA se našla u poziciji da neće niko s njima, osim onih stranaka s kojima se prema javnim istupima ne slažu, ali u praksi sarađuju bez ikakvih problema. Jedna takva stranka je HDZ BiH.

Ove dvije stranke oko dvadeset godina dio su iste koalicije koja savršeno funkcioniše po principu podjele funkcija u javnim preduzećima i nemiješanja u rad od strane jednih drugima. Tako HDZ-ovi kadrovi dobiju sve direktorske funkcije u firmama sa sjedištem u Hercegovini i Srednjoj Bosni, a SDA-ovi kadrovi u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Bihaću, Goraždu...

Samo jednom je HDZ ostao van vlasti i to upravo u periodu 2010. – 2014., a vrh SDA je u nekim navratima čak otvoreno napadao SDP i premijera Nikšića zbog odluke da Vlada FBiH imenuje svoje ljude u neke mostarske firme. Očito je na taj način narušen dugogodišnji usmeni dogovor SDA i HDZ-a.

Takva politika i sve ono što su ljudi iz SDA godinama radili svojim koalicionim partnerima dovela ih je u situaciju da bi sada mogli ostati „kratkih rukava“ i pored najvećeg broja osvojenih glasova.

#BiH