Članak

Nestanak municije u Graničnoj policiji mogli bi 'platiti' oni koji su otkrili to krivično djelo

Iz Granične policije na svaki novinarski upit navode da je "utvrđivanje činjenica o ovom slučaju u završnoj fazi."

Piše: Armin Aljović  

Hiljade komada bojeve municije, nekoliko optičkih nišana za snajperske puške i računarska oprema nestali su prije više od godinu dana iz lagera Granične policije Bosne i Hercegovine, a još uvijek nije utvrđeno šta se desilo, niti je ko odgovarao za nestanak. 

Iz Granične policije na svaki novinarski upit navode da je "utvrđivanje činjenica o ovom slučaju u završnoj fazi." 

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, koje je zaprimilo prijavu, također ne želi dati bilo kakve informacije o ovom slučaju. 

Prema internim dokumentima u koje je Patria imala uvid, traži se objašnjenje o opremi koja nedostaje, a bila je zadužena na jednog uposlenika. Navodi se kako nedostaje: Pet snajperskih nišana, agregat, mobitel Galaxy A7, tablet Lenovo A5500, prijenosni sistem za osvjetljavanje Pelican 9450B, oprema za prikriveni rad motorola, 8.000 komada metaka... 

Mjesecima nakon ovog krivičnog djela u slučaj se nije uključivala ni jedna sigurnosna agencija u zemlji. Tek nakon medijskih pritisaka predmet je pokrenut ali samo na razini unutrašnjih kontrola u GP. U aprilu ove godine prijava je predata Tužilaštvo BiH, ali nije moguće saznati da li je istraga barem započeta. 

Prvi interni, disciplinski postupak u Graničnoj policiji zbog nestanka opreme sa lagera GP vođen je protiv tadašnjeg načelnika Centralnog istražnog ureda GP Semira Pašanbegovića, šefa Odsjeka za prikrivene operacije Muamera Fazlagića i Edina Mulaomerovića, inspektora za prikrivene operacije. 

Odgovornosti ova tri službenika oslobodila je Disciplinska komisija GP. Procesuirani Mulaomerović je i prijavio nestanak municije u GP pa je disciplinski postupak protiv njega u toliko apsurdniji? Unutrašnja kontrola GP žalila se Policijskom odboru na oslobađajuću odluku Disciplinske komisije, ali je ta žalba odbačena. 

Dotadašnji šef Disciplinske komisije Emir Tanović nakon toga je smijenjen, a na njegovo mjesto postavljen Svevlad Hoffmann. Hoffmann je pokrenuo novi disciplinski postupak protiv Pašanbegovića, Fazlagića i Suda Mekića. Pašanbegovića i Fazlagić su u tom Hoffamnnovom postupku kažnjeni novčano, dok je Mekić oslobođen. 

Uloga Hoffmann u ovom slučaju je naročito zanimljiva. Dugogodišnji sindikalni lider i glavni inspektor Granične policije godinama je u sukobu sa direktorom GP Zoranom Galićem. Protiv Galića je polovinom 2016. podnio krivičnu prijavu, „zbog zloupotrebe službenog položaja i ovlasti.“ S druge strane, Galić je 15. juna te godine Hoffmanna suspendirao zbog navodno više povreda radne dužnosti. 

Hoffmann je suspendiran nakon što je mjesecima tražio da mu se dostave informacije o nabavkama vozila i opreme za uposlenike agencije, koja je, prema njegovim tvrdnjama, veoma sporna. Suspenzije i optužbe na relaciji Hoffmann-Galić neće se zaustaviti ni mjesecima poslije. Hoffmann je nedavno naprasno postavljen na čelo Disciplinske komisije u GP a o sukobu između njega i Galića se više i ne govori. 

Treći disciplinski postupak u slučaju nestanka opreme iz GP, osim Semira Pašanbegovića uključuje još i Eldina Smailagića, koji je započeo istragu oko nestanka opreme iz GP, te Zdanka Šanju, tadašnjeg šefa Odsjeka za istrage u GP

#BiH