Piše: S. Omeragić
Do koje tačke je stigla istraga brutalnog ubistva policajaca MUP-a Kantona Sarajevo Adisa Šehovića i Davora Vujinovića? Direktor Federalnog MUP-a Dragan Lukač i ministar Aljoša Čampara su se žalili na barijere koje policija ima u svojoj istrazi. Žrtve su njihovi policajci i tu ne bi smjelo biti barijera.
Ministar Čampara se nakon ubistva policajaca požalio: “Postoji problem i same saradnje policijskih agencija. Mi smo država u kojoj ima 14 policijskih agencija. Sve je to ono što otežava rad policijskih službenika. Moramo poštivati Ustav i zakone ove zemlje. Možemo žaliti što nemamo krovnu instituciju.”
Za 10 kantonalnih MUP-ova krovna institucija bi morala biti Federalno ministarstvo, prije svega po nadležnostima. Naime, u Zakonu o unutrašnjim poslovima Federacije stoji: “Unutrašnji poslovi iz nadležnosti Federalnog ministarstva su sprečavanje i otkrivanje krivičnih djela terorizma, međukantonalnog kriminala, stavljanja u promet opojnih droga i organiziranog kriminala, te pronalaženje i hvatanje učinilaca tih krivičnih djela i njihovo privođenje nadležnim organima. Ovdje je riječ upravo o poslovima u nadležnosti MUP-a Federacije BiH, iako su ubijeni policajci kantonalnog MUP-a”.
Dakle, ovo ubistvo dva sarajevska policajca prije svega podsjeća na klasičan teroristički čin, a automafija je zasigurno dio međuentitetskog kriminala i problem federalaca.
Dakle, Federalna policija ima i nadležnosti i resurse da radi na ovom slučaju, koji je za sada prepušten gotovo isključivo kantonalnom MUP-u. Teško da MUP Kantona Sarajevo može sam uraditi bilo šta efikasnije bez podrške i preuzimanja vodeće uloge od Federalne policije.
Ne vidi se da postoji ta vrsta podrške kantonalnom MUP-u. Federalci imaju moć da uhapse i privedu bivšeg predsjednika Federacije BiH Živka Budimira, da SIPA uhapsi i privede Fahrudina Radončića, te da se najavi proces protiv lidera SDP-a Nermina Nikšića, pa bi morali imati snage i za obračun sa automafijom.
Druga je stvar što se kasnije ta privođenja ispostave kao ćorci. Hapšenja političkih moćnika pa puštanje na slobodu, govore o mogućoj politizaciji takvih akcija.
Uostalom, ministarska pozicija Čampare je dobijena na političkom nivou. Pod istim političkim tretmanom mogao bi se locirati i vječni penzionerski direktor Federalne uprave policije Dragan Lukač.
"Policijske agencije dosta korektno odrade neke poslove, pošalju izvještaje i onda to možda malo predugo čeka u tužilaštvu. Čim imate takvu situaciju da su ti ljudi na slobodi, da se brane sa slobode, imajući u vidu njihov kriminogeni kod, postoji mogućnost da će počiniti krivično djelo.”
Jeste činjenica da je trebalo više od godinu i po dana da Tužilaštvo podigne optužnicu protiv paljanske automafije, a onda i pola godine da ta optužnica odleži u ladicama Tužilaštva a da se ništa ne učini.
Mogli smo čuti i da je politika dala policiji podršku nakon brutalnog ubistva policajaca. Ne može se govoriti o bilo kakvoj političkoj podršci nakon ubistva. To su akrobacije kad se zlo dogodi i kad dođu posljedice. Policija je trebala puno prije zatražiti od politike podršku i to u vidu izmjene zakona u korist više sigurnosti i opremljenosti policije. Parlamenti su zakonodavna mjesta, stranački popunjena, a policijski životi su u pitanju.
Nigdje mafija nije jača od države. Država uvijek na kraju pobijedi. Kod nas bitka već predugo traje i nadležnosti se miješaju.