Članak

Situacija u Feroelektru i dalje teška, Vlada FBiH ništa ne radi, razmatraju Plan poslovanja za 2018.

Nekadašnji gigant Feroelektro i dalje je u teškoj situaciju, istina u mnogo boljoj nego je to bio slučaj dok je ovu kompaniju 'krčmio' Goran Stanić, a kojem je sud raskinuo ugovor o privatizaciji, jer

Piše: A. Čorbo-Zećo

Nekadašnji gigant Feroelektro i dalje je u teškoj situaciji, istina u mnogo boljoj nego je to bio slučaj dok je ovu kompaniju 'krčmio' Goran Stanić, ali je stanje za radnike i dalje nepovoljno. Staniću su sudovi raskinuli ugovor o privatizaciji Feroelektra, jer je kršio taj ugovor, nakon čega je firma ponovo vraćena u vlasništvo Vlade FBiH.

Kako se sada radi u Feroelektru pokazuje i dnevni red zakazane Skupštine preduzeća koja će se održati 30. novembra, a gdje će se između ostalog razmatrati i Plan poslovanja Feroelektra za 2018. godinu!?

Vlada FBiH za sve ovo vrijeme nije napravila mnogo. Senad Smajić, direktor koji je bio i na čelu Sindikata sa obespravljenim radnicima godinama tražio raskid štetnog ugovora, kaže za Patriju da uspijevaju radnicima isplaćivati minimalce, ali da, nažalost, situacija je i dalje izuzetno teška.

- Tačno je da ćemo razmatrati Plan poslovanja za 2018. godinu. Tako se poklopilo – kazao je Smajić za Patriju odgovarajući na pitanje da li je možda riječ o grešci.

On je pojasnio da radnici, njih 60, sada imaju minimalac od 430 KM. Od idućeg mjeseca uspjeli su da osiguraju i zdravstveno osiguranje.

- To nam je bio prioritet. Što se tiče same djelatnosti ona je ugušena. Odnosno, što se tiče Feroelektro d.d., skoro je nemoguće njegovo poslovanje, jer su blokirani računi. Ako bi od nekoga i dobili robu na lijepe oči, novac bi otišao na blokirane račune – kaže Smajić pojašnjavajući da sada funkcioniraju preko kćerke firme, koja se bavi iznajmljivanjem prostorija Feroelektra. 

Smajić ističe da bi najbolja situacija za preduzeće bila brz i kvalitetan stečaj, ali je to u BiH teško provodivo. 

- Kao i svi drugi stečaji i ovaj bi se odvijao deset godina, gdje bi se samo dobro naplatio stečajni upravitelj, a radnici bi ostali ni na nebu ni na zemlji. Može se prodati nekretnina i da se izmire obaveze prema radnicima, a onda krenuti i u privatizaciju, ali nema baš sluha za nas – dodao je Smajić.

Sud je odluku o raskidanju privatizacijskog ugovora između Stanića i Feroelektra donio u decembru 2014. godine. Goran Stanić je više od 18 mjeseci vršio opstrukcije kako bi se izbjeglo prebacivanje vlasništva na Vladu FBiH i za to vrijeme od izdavanja Feroelektrovih prostora inkasirao skoro 2 miliona KM. Stanić je sada uložio i apelaciju Ustavnom sudu.

Goran Stanić blizak je Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ-a BiH. Radnici optužuju da je politika i omogućio pljačku te državne kompanije dok su radnici živjeli u agoniji.

Sredinom januara 2004. godine, više od 60 posto dionica Feroelektra prodano je za milion eura firmi Stanić-Invest. Prema kupoprodajnom ugovoromu Stanić-Invest je trebao u roku od tri godine investirati oko 12 miliona eura u Feroelektro, te zaposliti još 200 radnika. Desilo se suprotno. Broj radnika je sa tadašnjih 167 smanjen na 57. Plate su smanjene na minimalne, a doprinosi nisu uplaćivani. Novi vlasnik Goran Stanić nije stao na tome. Krenuo je sa krčmljenjem imovine Feroelektra.

Nejasno je zašto Vlada FBiH ne brine za firmu u svom vlasništvu? Feroelektro je vlasnik "pola Titove ulice u Sarajevu" i "pola Novog Grada." 

HRVATSKA AMBASADA

Najveći presedan u priči oko Feroelekta napravila je Ambasada Hrvatske u Bosni i Hercegovini. Uprskog sudskom sporu, potpisali su ugovor sa Stanićem, te ušli u zgradu Feroelektro u ulici Maršala Tita. Prostorije Ambasade su još uvijek tamo. Kiriju do isteka ugovora plaćaju Feroelektru, ali znatno niže nego je stvarna vrijednost boravka u ovim prostorijama u centru glavnog grada.

#BiH