SARAJEVO, (Patria) - Trinaesti je dan od brutalnog ubistva dva sarajevska policajca Adisa Šehovića i Davora Vujinovića u naselju Alipašino Polje i istrage koju vodi Tužilaštvo Kantona Sarajevo. U istragu su uključene sve policijske agencije u BiH, a još nisu poznati počinioci tog zločina.
Policijska patrola zatekla je u jutro 26. oktobra lopove u krađi automobila Golf VI hrvatskih registarskih oznaka nakon čega su automafijaši u policijsko vozilo ispalili rafal iz automatske puške. Za samo nekoliko minuta kroz naselje Dobrinja pobjegli su automobilom na teritoriju Republike Srpske.
I nije ovo prvi put. U izvještaju Uprave policije MUP KS koji je dostavljen Skupštini KS navodi se da je riječ o organiziranom kriminalu gdje automafijaške grupe kradu vozila u Kantonu Sarajevo, a zatim ih prevoze na područje Republike Srpske, rastavljaju u dijelove ili završavaju u Srbiji i Crnoj Gori.
Provodeći opsežnu akciju na otkrivanju ubica dva sarajevska policajca, u policijskim pretresima koji su provedeni u Istočnom Sarajevu, Palama, Mokrom, Sokocu i drugim dijelovima RS-a pronađeno je više ukradenih vozila. U tim pretresima uhapšen je Srećko Trifković kojem je određen jednomjesečni pritvor zbog krivičnog djela teška krađa. S obzirom da je ročište za određivanje pritvora bilo zatvoreno za javnost ostalo je nepoznato šta se Trifkoviću još stavlja na teret. Trifković je jedan od optuženih u slučaju Danilo Cicović i drugi koji se vodi na Sudu BiH. Grupa od 27 optuženih (u dva slučaja predmet je razdvojen) tereti se za niz krivičnih djela, organizirani kriminal, krađe automobila, iznudu, pranje novca. Sumnjiče se za krađu 200 automobila višemilionske vrijednosti.
Slaven Dakić koji je uhapšen nakon policijske potjere za sumnjivim automobilom Range Rover od Sokoca do Rogatice u ponedjeljak navečer, također je jedan od optuženih u slučaju Cicović. Za Dakića je zatražen pritvor, a tereti se za tešku krađu i spriječavanje dokazivanja. Pronađeni Range Rover izuzet je na vještačenje, a ukraden je u Sarajevu 12. septembra.
Danas je na Sokocu privođen Branislav Gordić zvani Ćelo, a u policijskom pretresu pronađeni su autodijelovi za koje se sumnja da potječu od krađa na području Kantona Sarajevo. I Gordić je optužen u istom slučaju kao Trifković i Dakić.
Policijska potraga za počiniocima se nastavlja, a dok se steže obruč oko članova automafije koji bi mogli imati saznanja o ubistvu dva policajca, Državno tužilaštvo šuti. Isto ono Tužilaštvo koje je u junu ove godine podiglo optužnicu protiv organizirane grupe automafijaša čiji su članovi većinom na slobodi. Deset dana Tužilaštvo BiH ne odgovara na upit da li će zatražiti ponovno određivanje pritvora ili druge mjere za optužene u slučaju Cicović i drugi. Ni to što su tri osobe iz tog slučaja uhapšene nije bio signal za v.d. glavne tužiteljice Gordanu Tadić da traži aktivno uključivanje u slučaj ubistva dva policajca.
U šturom saopćenju za javnost upućenom 27. oktobra u kojem izražava saučešće porodicama navodi se i da je „Tužilaštvo BiH spremno pružiti svaki vid pomoći u okviru svoje nadležnosti“. Do danas ništa nije učinjeno.
Zašto je potrebno uključivanje Državnog tužilaštva, a time i Suda BiH u ovaj slučaj?
S obzirom da se većina pretresa vrši na području bh. entiteta Republika Srpska, a da to nikako ne može raditi MUP KS, već MUP RS-a, SIPA ili FUP uz prethodne saglasnosti nadležnih institucija za šta je potrebno uputiti niz zahtjeva na šta se gubi dragocjeno vrijeme i ostavlja prostor za manevrisanje počiniocima.
Niko ne spori da je u ovom slučaju ostvarena dobra saradnja svih policijskih agencija, najprije MUP KS i MUP RS, ali ono što je u ovim ključnim trenucima potrebno izbjeći je svaki vid odugovlačenja istrage, istražnih radnji i izvođenje radnji dokazivanja.
Sada je na potezu Tužilaštvo BiH i glavna tužiteljica Tadić koja bi trebala poslati zahtjev Tužilaštvu Kantona Sarajevo za ustupanje predmeta, jer ima više osnova za to. Najprije jer je riječ o organiziranom kriminalu i osobama koje su već obuhvaćene predmetom koje vodi Državno tužilaštvo. Na taj način bi svaku naredbu u toku istrage izdavao Sud BiH, a nadležna policijska agencija bila bi Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) čime bi se izbjegle sve zakonske i administrativne barijere koje sada opterećuju istragu o ubistvu dva policajca. /A. V/