SARAJEVO, (Patria) - Bivši predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović rekao je danas u Sarajevu da su procesi koji su se dešavali u vrijeme zasjedanja ZAVNOBIH-a i ZAVNOH-a u BiH i Hrvatskoj dosta slični, jer su i u jednoj i u drugoj zemlji značili formiranje nove, narodne vlasti, nasuprot okupatorskog režima.
„Ako tražimo gdje je korijen naših zemalja (u modernom vijeku), onda je to u zasjedanjima ZAVNOBIH-a i ZAVNOH-a“, rekao je Josipović na predavanju „75 godina ZAVNOBIH-a i ZAVNOH-a u kontekstu postojećih odnosa u regiji“, koju je povodom Dana državnosti BiH organizirao Univerzitet u Sarajevu, te dodao da BiH s pravom zasjedanje ZAVNOBiH-a uzima kao dan svoje državnosti. Josipović je čestitao na odnosu Bosne i Hercegovine prema ZAVNOBiH-u.
„Nažalost, u Hrvatskoj nije takav odnos prema zasjedanju ZAVNOH-a, barem ne od strane službene politike“, istakao je Josipović. Dodao je da u vrijeme tih zasjedanja nisu ustanovljene samo „državnosti naših zemalja“, već su određene i državne granice, ali i definirana ravnopravnost svih naroda, pa čak i manjina.
Bivši predsjednik Hrvatske je rekao da iako Hrvatska ima u Ustavu pozivanje na antifašističku borbu, određene političke stranke danas žele redefinirati hrvatsku povijesti, „i od dobrog napraviti zlo“. Upozorio je na snažnu revitalizaciju ustaškog režima u Hrvatskoj i revitalizaciju četničkog režima u Srbiji, za koje Josipović kaže da su isti, podsjećajući i na njihove sporazume o saradnji u Drugom svjetskom ratu.
„Vidimo da se revizija povijesti u Hrvatskoj događa na više razina. Prvo, na simboličnoj razini; u medijima i skupovima imate simbole NDH, u kojima predsjednica Hrvatske ne vidi nikakav problem“, rekao je bivši predsjednik Hrvatske, dodajući da se takva revizija povijesti događa i u dijelu Katoličke crkve, koja ne služi mise za svećenike koji su poginuli na strani partizana ali se služe mise za one svećenike koji su poginuli na strani ustaškog režima.
Konačno, dodao je Josipović, u Hrvatkoj postoje politike koje antifašističku borbu predstavljao kao zločinačku, a na taj revizionizam nije ostala imuna ni kultura kao ni sport.
„Ustaški režim je bio toliko okrutan, da su se ponekad zgražavali i Nijemci“, rekao je Josipović.
„Ne znam kakva je situacija u BiH, ali vidim da se podižu spomenici i ulice po Mili Budaku, kao i u Hrvatskoj“, dodao je.
Josipović je poručio da Hrvatska država nije ustaška, te da se nada da trend revitalizacije ustaškog režima neće prerasli u nešto veće.