KIJEV, (Patria) - Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko potpisao je ukaz o uvođenju ratnog stanja u Ukrajini, koje će biti na snazi naredna dva mjeseca, objavljeno je na njegovim službenim stranicama, javljaju svjetski mediji, prenosi Al Jazeera.
Odgovor je to na akciju Rusije koja je zaplijenila tri ukrajinska vojna broda, te pucala na njihove posade u vodama oko spornog poluotoka Krima, prenose agencije.
"Aktivirali smo odluku Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu od 26. studenog 2018. o izvanrednim mjerama za osiguranje državnog suvereniteta i neovisnosti Ukrajine i uvođenje ratnog stanja", navodi se u dokumentu.
Ukaz trebaju potvrditi i zastupnici ukrajinskog parlamenta.
Ruski pogranični brodovi zaplijenili su dva manja broda ukrajinske mornarice i tegljač pošto su otvorili vatru i ranili nekoliko ukrajinskih mornara, što je najozbiljniji sukob između Moskve i Kijeva posljednjih godina.
Moskva je prije toga zapriječila prolaz kroz Kerčka vrata pored anektiranog Krima kako bi spriječila da brodovi iz Crnog uđu u Azovsko more te kazala da je mala flotila ignorirala upozorenja da se zaustavi i izvodila opasne manevre.
"Ukrajinsko vojno osoblje brutalno je zatočeno, suprotno međunarodnom pravu", rekao je ukrajinski predsjednik Petro Porošenko na sastanku Vijeća za nacionalnu sigurnost.
"Ruske vlasti moraju ih odmah predati ukrajinskoj strani zajedno s brodovima i osigurati smirivanje situacije", dodao je predsjednik.
Optužbe iz Moskve
No, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov za incident optužuje Ukrajinu kako bi se opravdale nove sankcije protiv Moskve.
"Moskva će oštro odgovoriti na bilo kakav pokušaj podrivanja njezina suvereniteta i sigurnosti", stoji u ministrovu priopćenju.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov ustvrdio je da je zaplijena brodova u skladu s domaćim i međunarodnim pravom.
On je na konferenciji za novinare rekao da su brodovi ukrajinske mornarice nezakonito ušli u ruske teritorijalne vode i nisu odgovarali na pozive ruskih graničara.
Upitan može li incident utjecati na susret Vladimira Putina i Donalda Trumpa na marginama summita G20 u Argentini, Peskov je odgovorio da se taj sastanak još uvijek planira.
EU traži da Rusija vrati brodove
Da Rusija mora osloboditi ukrajinske mornare i vratiti brodove smatra i EU.
Glasnogovornica Europske komisije istaknula je da Unija ne priznaje rusko pripojenje Krima i da Rusija mora hitno deblokirati Kerčka vrata.
"Ovu stvar uzimamo jako ozbiljno", rekla je glasnogovornica.
Poteze Moskve osudio je i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.
"Ruske vlasti moraju osloboditi ukrajinske mornare, vratiti brodove i suzdržati se od daljnjih provokacija", rekao je Tusk nakon telefonskog razgovora s Porošenkom.
"Europa će ostati jedinstvena u potpori Ukrajini", naglasio je.
Rusija je pripojila Krim 2014. i tada je izgradila dugačak most koji povezuje taj poluotok s južnom Rusijom i premošćuje Kerčka vrata - uski vodeni prolaz koji vodi od Crnog mora do Azovskoga mora, gdje se nalaze dvije ukrajinske važne luke.
Međusobni sporazum daje i Rusiji i Ukrajini pravo korištenja Azovskog mora, koje leži između njih i povezano je uskim Kerčkim vratima sa Crnim morem.
Hitan sastanak u UN-u
Vijeće sigurnosti UN-a održat će u ponedjeljak hitan sastanak zbog vojnih napetosti između Ukrajine i Rusije, koja je u nedjelju potvrdila da je u Kerčkim vratima zaplijenila tri ukrajinska broda, doznaje AFP iz diplomatskih izvora.
Sastanak su, prema istim izvorima, zatražile i Rusija i Ukrajina. Moskva je zatražila da se sastanak održi u 11.00 sati (17.00 sati po srednjoevropskom vremenu), rekao je za AFP jedan diplomat.
U međuvremenu je Rusija otvorila Kerčka vrata pored Krima za plovidbu.
Unaprijed smišljen plan
Kijev je zapljenu brodova nazvao "ludim činom Rusije protiv Ukrajine", tvrdeći da je "napad" bio "unaprijed smišljen".
Oglasio se i ukrajinski predsjednik Petro Porošenko, koji je putem Twittera pozvao zemlje partnere da se koordiniraju radi poduzimanja "učinkovitih mjera za zaštitu Ukrajine".
"Pozivamo cijelu proukrajinsku koaliciju: moramo se udružiti", napisao je Porošenko.
Moskva je potvrdila da je "uporabu oružja", tvrdeći da su ukrajinski brodovi "uhvaćeni u ileganoj akciji u ruskim teritorijalnim vodama".
Ranjeni ruski vojnici
Ruska služba za unutarnju sigurnost (FSB) potvrdila je da su ruski pogranični brodovi otvorili vatru kako bi natjerali ukrajinske brodove da se zaustave.
U incidentu su ranjena tri ukrajinska vojnika, izvijestila je Moskva, dok je ukrajinska vojska izvijestila da su ranjena šestorica.
Kerčka vrata, koja povezuju Crno i Azovsko more, strateški su važna i Rusiji i Ukrajini.
Bilateralni sporazum Ukrajini i Rusiji daje pravo na korištenje Azovskog mora, koje je sa Crnim morem povezano uskim morskim prolazom, Kerčkim vratima.
Napetosti na tom području eskalirale su otkad je Rusija pripojila ukrajinski Krim 2014. godine.
EU i NATO pozvali na smirivanje tenzija
Europska unija i NATO pozvali su na smirivanje napetosti u Azovskom moru i zatražili od Moskve da omogući slobodu prolaza kroz Kerčka vrata.
"Očekujemo da Rusija ponovno uspostavi slobodu prolaza kroz Kerčka vrata i pozivamo sve strane da djeluju s maksimumom suzdržanosti kako bi se došlo do hitnog smirivanja napetosti", navodi se u priopćenju EU-a.
NATO je putem glasnogovornika također pozvao na "suzdržanost i smirivanje napetosti".