Članak

Sarajevo ima sve potencijale da postane moderni svjetski obrazovni centar

Rektor Škrijelj je kazao kako su uveli listu dvadeset najuspješnijih rangiranih studenata, među kojima su po prvi put s društvenih nauka, tačnije Fakulteta ekonomije Maja Arslanagić i Selma Kadić - Ma

SARAJEVO, (Patria) - Ideja o Sarajevu kao gradu stranih studenata i centru regije, kapacitiranje univerziteta i fakulteta, kao i double degree diplome, prelazak na trezorsko poslovanje samo su neke od tema o kojima su predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elmedin Konaković i dopredsjedavajući Danijela Kristić i Vibor Handžić danas razgovarali s rektorom Univerziteta u Sarajevu Rifetom Škrijeljom i njegovim saradnicima.

“Ove diplome su vrlo važne jer omogućavaju našim profesorima da predaju na fakultetima u inostranstvu, ali i ovdje. Na Medicini ima stranih studenata, ali to je još uvijek malo i godinama se ne mijenja. Postoje fakulteti koji mogu biti komercijalnog karaktera i to upravo potvrđuje tezu kako je trezorsko poslovanje dobra stvar, kao i činjenicu da će od sada plate biti izvjesne i stabilne”, istakao je predsjedavajući Konaković.

Poručio je kako su potrebe UNSA veće od tranše koja im se dodjeljuje, ali da će nastojati učiniti sve da ta vrlo važna obrazovna institucija ima status kakav joj i dolikuje.

Najavio je kako imaju u planu podržati Fond za nauku, te poručio kako je neophodno prilagoditi obrazovanje tržištu rada Bosne i Hercegovine, te učiniti sve da ima što više naučno – istraživačkih radova, uz odvajanje studenata koji svoje radove objave u A indeksiranom časopisu, od drugih.

"Vi trebate inicirati i pratiti potrebe tržišta rada, predlagati nove nastavne planove i programe”, istakao je predsjedavajući Konaković, te dodao kako postoji formalni problem po pitanju gostujućih profesora jer zakon ne poznaje njihov radno – pravni iznos.

Rektor Škrijelj je kazao kako su uveli listu dvadeset najuspješnijih rangiranih studenata, među kojima su po prvi put s društvenih nauka, tačnije Fakulteta ekonomije Maja Arslanagić i Selma Kadić - Maglajlić.

“Funkcija Univerziteta u Sarajevu rezultat je dobrog dijaloga s našim osnivačem, znači Skupštinom KS, jer je jedino na taj način moguće unaprijediti naš rad i razvijati se. Iako nismo zadovoljni Zakonom o visokom obrazovanju mi njega sprovodimo. Ono što nam, između ostalog, najviše smeta je što prorektori nemaju prava glasa, što je apsorudno. Mi smo jedini Univerzitet na svijetu koji ima šest članova Upravnog odbora, a koji nigdje nemaju pravo glasa”, naglasio je rektor Škrijelj.

Naveo je i kako bi volio da se budžet usvoji prije Nove godine, jer, će, po njegovom mišljenju, odluka o privremenom finansiranju u značajnoj mjeri zakomplikovati neke stvari, a i neće se ispoštovati Kolektivni ugovor i mogućnost da nakon petnaest godina uposleni u visokom obrazovanju dobiju veće plate.

Upoznao je prisutne kako je riješen problem procesa grijanja toplotnom energijom korisnika Kampusa Univerziteta u Sarajevu s firmom Unis - Energetika.

Ovom prilikom, prorektor za finansije Elvir Čizmić je kazao kako po pitanju finansija imaju odličnu saradnju sa ministarstvima finansija i za obrazovanje, nauku i mlade KS.

“Sve smo završili i imamo pomoćni obračunski centar, dodijeljene šifre i sve tehničke stvari fleksibilno postavljamo, tako da nemamo probleme u radu posebno kad su u pitanju međunarodni projekti. Prikazat ćemo realno i materijalne troškove. Radimo i na popisu imovine, koju je potrebno uvesti u poslovne knjige, a to je preduvjet za procjenu vrijednosti nekretnina, a imamo i jednu izvan BiH”, rekao je Čizmić, te dodao kako planiraju da u Kampusu naprave univerzitetski grad koji bi bio u rangu modernih svjetskih sistema.

Na kraju sastanka je istaknuto kako je UNSA u julskom izdanju Webometricsovog rangiranja Univerziteta od ukupno njih 27.000 uspio da napreduje za 691 mjesto što jasno ukazuje kako je menadžment odlučan da rezultate rada svih nastavnika učini što vidljivijim svjetskoj javnosti.

#BiH