SARAJEVO, (Patria) - Za 6. decembar zakazana je konstituirajuća sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Na dnevnom redu su tri tačke i to: Davanje svečane izjave poslanika; Izbor predsjedavajućeg, prvog zamjenika predsjedavajućeg i drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma i Izbor članova Komisije za pripremu izbora Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Konstituiranje Doma naroda na državnom nivou će pričekati odluku CIK-a ili Ustavnog suda, jer je direktno povezana sa popunjavanjem Doma naroda na nivou Parlamenta FBiH.
Ko će činiti buduću vlast u Bosni i Hercegovini još je neizvjesno, kao i to koliko će građani čekati da se bosanskohercegovački političari dogovore o raspodjeli fotelja. Upravo iz tog razloga nije poznato ko će činiti Kolegij u ovom sazivu. Moguće je da se sjednica prekine nakon što polože zakletvu.
S obzirom da u ponedjeljak sasatanak imaju SDA, SDP, DF i Naša stranka mogli bismo možda naslutiti ko će činiti većinu, bar kada je riječ o državnom niovu vlasti. Istina, još nije bilo razgovora sa strankama iz RS-a, a za svaku oluku na Parlamentu BiH neophodna je i entiteska većina.
Ovom konstituirajućom sjednicom Predstavničkog doma predsjedavat će Nada Mladina, poslanica SDP-a. Ova čast Mladini je pripala kao najstarijoj izabranoj zastupnici. Rođena je u Tuzli 1947. Specijalizirala je pedijatriju. U dva mandata bila je izabrana za vijećnicu u Gradskom vijeću Tuzla.
Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH nakon svečane izjave sjednicu će prekinuti, a izbor rukovodstva doma i članova komisije za pripremu izbora Vijeća ministara BiH, kao tačke dnevnog reda konstitutivne sjednice koje su po Poslovniku ovog doma obavezne, biće razmatrane na nekoj drugoj sjednici.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH ima 42 člana, od kojih se dvije trećine neposredno biraju s teritorije Federacije BiH, a jedna trećina s teritorije Republike Srpske. Kvorum čini većina svih članova izabranih u Zastupnički dom PSBiH.
Izabrani zastupnici u Parlament BiH u mandatu 2018 - 2022.:
Stranka demokratske akcije (SDA):
Denis Zvizdić, Adil Osmanović, Šemsudin Mehmedović, Nermin Mandra, Edin Mušić, Safet Softić, Halid Genjac, Amir Fazlić i Šemsudin Dedić (ukupno devet mandata)
Socijaldemokratska partija (SDP) BiH:
Saša Magazinović, Nermin Nikšić, Enver Bijedić, Zukan Helez i Nada Mladina (ukupno pet mandata)
Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD):
Nebojša Radmanović, Staša Košarac, Vojin Mitrović, Dragan Bogdanović, Lazar Prodanović (ukupno pet mandata)
Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH:
Borjana Krišto, Nikola Lovrinović, Mijo Matanović, Predrag Kožul i Bariša Čolak (ukupno pet mandata)
Srpska demokratska stranka (SDS):
Mirko Šarović, Dragan Mektić, Aleksandra Pandurević i Obren Petrović (ukupno četiri mandata)
Demokratska fronta (DF):
Dženan Đonlagić, Zlatan Begić i Vlatko Glavaš (ukupno tri mandata)
Savez za bolju budućnost (SBB):
Edita Đapo i Damir Arnaut (ukupno dva mandata)
Naša stranka (NS):
Predrag Kojović i Mirijana Marinković-Lepić (ukupno dva mandata)
Partija demokratskog progresa (PDP):
Branislav Borenović i Mira Pekić (ukupno dva mandata)
Nezavisni blok (NB):
Fuad Kasumović (jedan mandat)
Pokret demokratske akcije (PDA):
Mirsad Kukić (jedan mandat)
Stranka demokratske aktivnosti (A-SDA):
Jasmin Emrić (jedan mandat)
Demokratski narodni savez (DNS):
Dragutin Rodić (jedan mandat)
Socijalistička partija (SP):
Jakov Galić (jedan mandat)