Članak

KOMENTAR Kapitulacija rektora Škrijelja

Nova vlast u Kantonu Sarajevo koju će činiti šest političkih stranaka najavile su donošenje novog zakona o visokom obrazovanju, ali i posebnog Zakona o UNSA kako bi se depolitiziralo visoko obrazovanj

Piše: A. Varatanović

Nepuna 24 sata bila su dovoljna da rektor Sarajevskog univerziteta Rifat Škrijelj uputi prijetnje potpisnicima javnog apela za spas najznačajnije obrazovne institucije u BiH, koji su zatražili depolitizaciju i vraćanje autonomije Univerzitetu.

Javni apel je potpisalo više od 30 nastavnika, članova akademske zajednice na šta im je od čelnog čovjeka Univerziteta odgovoreno neakademskim jezikom.

S druge strane ni tri dana nakon svečane promocije diplomanata i magistranata koju je organizirao Univerzitet u Sarajevu, a kojoj nisu prisustvovali studenti kao ni rukovodstvo Medicinskog fakulteta nisu bila dovoljna za reakciju rektora Škrijelja.

Najveći krivac za ovaj skandal koji potresa akademsku zajednicu upravo je sam rektor. Mjesecima je dozvoljavao da određeni centri moći, iz SDA, stranke kojoj i sam pripada, kontroliraju procese na Medicinskom fakultetu. Smjena dekanese Almire Hadžović-Džuvo, stopiranje izbora u zvanja, progon profesora i nastavnika koji su napustili Klinički centar Univerziteta u Sarajevu sa Medicine, nepoštivanje odluka Upravnog odbora od strane rukovodstva Fakulteta, do nepriznavanja odluka Senata i Rektorata UNSA-e samo su neki od primjera na koje Škrijelj nije adekvatno reagirao.

Ne tako davno, rektor je na press konferenciji u svom podužem monologu zavapio: „Hoće da otmu Medicinski fakultet“.

Rektor nije bio dovoljno glasan kada se donosio Zakon o visokom obrazovanju KS koji je politizacijom tijela Univerziteta kao što je Upravni odbor i prijenos nadležnosti sa Senata na Upravni odbor kada je u pitanju smjena rektora, oduzimanjem prava glasa prorektorima direktno udario na autonomiju te institucije.

Ni hitne izmjene zakona koje je tražila akademska zajednica nikada nisu ugledale svjetlo dana. Škrijelj je u to vrijeme gledao samo dvije strane, stranku koja ga je postavila i vlastitu poziciju. 

Iako je implementacija Zakona donijela niz administrativnih prepreka Univerzitetu, Škrijelj više nije spominjao izmjene zakona za koji je i sam priznao da nije dobar. Upravo je taj zakon bio izgovor za progon uglednih ljekara sa Medicinskog fakulteta, pa je tako skoro cijelu godinu Škrijelj bio nijem na slučaj profesora Ismeta Gavrankapetanovića izuzimajući se od odgovornosti. I suspenzija dekanese Semre Čavaljuga bila je iznuđeni potez rektora. Ali na Medicini je ostalo sve isto. Da li je u subotu rektor proglasio kapitulaciju, jedino može on dati odgovor. 

Nova vlast u Kantonu Sarajevo koju će činiti šest političkih stranaka najavile su donošenje novog zakona o visokom obrazovanju, ali i posebnog Zakona o UNSA kako bi se depolitiziralo visoko obrazovanje.

#BiH