SARAJEVO, (Patria) - U zgradi Delegacije EU u BiH održana je panel diskusija o kvalitetu zraka nakon što su proteklih dana u Sarajevu zabilježena enormne vrijednosti zagađujućih čestica.
Prema podacima koje Vlada Sjedinjenih Američkih Država prikuplja iz gradova gdje su smještene ambasade te zemlje, Sarajevo je sa 268 AQI (Indeks kvalitete zraka) u nedjelju u 14 sati bio najzagađeniji grad u svijetu, prenijela je agencija Patria.
Khaldoun Sinno, zamjenik šefa Delegacije EU u BiH kazao je da se problem zagađenosti zraka u BiH mora rješavati sa hitnošću.
- Kao zemlja koja želi pristupiti EU, BiH mora ispoštivati zakonodavstvo EU. Znamo da to nije lako, morate se baviti društvom, transportom i energijom, ali to ne znači da ne trebate ništa uraditi. Može se smanjiti saobraćaj, možete koristiti obnovljive izvore energije, povećati energetsku efikasnost. Ne možemo finansirati ove mjere, ali u budućnosti ćemo ponovo moći finansirati neke projekte. BiH je članica Energetske zajednice pa mora poštovati neke regulative - rekao je Sinno.
On je upozorio da bi posljednice po građane u nekim gradovima u BiH mogle biti dalekosežne, ukoliko se ništa ne učini na smanjenju zagađenja zraka.
Anes Podić iz "Eko akcije" je naveo da je problem zagađenosti zraka problem koji - ubija ljude!
- U Londonu je u epizodi smoga koja je trajala tri dana smrtno stradalo 12.000 ljudi - rekao je Podić, dodajući da u BiH nije moguće dobiti podatke o smrtnosti usljed zagađanja zraka, jer zdravstveni sistem takve podatke ne dostavlja.
Reakcije vlasti u Kantonu Sarajevu usljed zagađenosti zraka su, kako je rekao, neadekvatne i zakašnjele. Vlasti čekaju na vjetar kako bi se zrak očistio. Od mjera koje u Sarajevu uvodi vlast, rekao je Podić, građani nemaju koristi.
- Sa ovakvim stavom prema okolišu mi nikada nećemo ući u Evropsku uniju. Sarajevski kanton jedini ima uzbunu zbog zagađenja zraka, iako je prag za tu uzbunu čak pet puta veći od praga u gradovima Evrope - rekao je Podić. Istakao je da vlasti u Kantonu Sarajevu školama nije izdala uputstvo o ponašnju usljed zagađenosti zraka, pa djeca, upozorio je, ne samo da su išla na nastavu po takvoj zagađenosti, veću su se i igrala napolju za vrijeme odmora.
- Ministri bi bili smijenjeni u bilo kojoj drugoj državi nakon toga - rekao je Podić.
- Nikada od EU nismo dobili ekološku agendu i ovo je najbolje mjesto da pošaljemo poruku da nam treba ekološka agenda. Drugačije nema naprijed. Nova ekipa političara u Kantonalnoj Skupštini je samo malo bolje upakovana od stare vlasti, jer ni oni nemaju ekoloških rješenja - rekao je Podić, podsjećajući da je vlast 70-ih godina prošlog vijeka imala više razumjevanja prema problemu zagađenosti zraka u Sarajevu.
Džemila Agić iz Centra za ekologiju Tuzla je kazala da Sarajevo ima jedan problem kao što su individualna ložišta i saobraćaj, dok Tuzla ima još i dodatne zagađivače, poput industrije.
- Stanje je katastrofalno. Nemamo graničnu vrijednosti PM 2.5. Ministarstvo ne reaguje na prekoračenje. Tražimo od EU da pomogne da zaustavimo zločin koji se dešava u Tuzli - kazala je Agić.
Marion Kraske iz Fondacije Heinrich Böol Stiftung kazala je da postoji dovoljno studija o zagađenosti zraka u BiH i može citirati izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije koja kaže da BiH ima 2. stopu mortaliteta usljed zagađenja vazduhom nakon Sjeverne Koreje.
Ona je odgovorila i na optužbe premijera Ademu Zolju, koji je kritikova Ambasadu SAD-u u Sarajevu zbog podataka o zagađenosti zraka.
- U Hamburgu reaguju na vrijednost 70 mikrograma, dok u Sarajevu ne reagiraju ni kada ta vrijednos prelazi 300 mikrograma po metru kubnom - upozorila je Kraske.