Piše: Amra Varatanović
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, Ljekarska komora Kantona Sarajevo, Medicinski fakultet u Sarajevu pod punom su kontrolom Sebije Izetbegović, supruge predsjednika Stranke demokratske akcije, aktuelne zastupnice u Federalnom parlamentu i direktorice KCUS-a. Samo joj nije pošlo za rukom ugasiti Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“.
Sa nekoliko odabranih saradnika krajem 2015. godine osmislila je plan preusmjeravanja kadrova na Klinički centar UNSA-e navodeći da će se bolnica gasiti, ali borbom časnih ljekara i građana takve namjere su osujećene. Kad nije uspjelo gašenje Opće bolnice čija je historija duža od 150 godina, onda je počelo uzimanje opreme, opterećivanje Urgentnog centra zatvaranjem KUM-a KCUS-a ponedjeljkom i petkom, preusmjeravanje pacijenata u Opću bolnicu na operativne zahvate koji su se dotad radili na KCUS-u. Iz Opće bolnice za Sebijom Izetbegović otišli su ljekari koje je i dovela njih 12, te dvoje starih uposlenika Opće bolnice.
U septembru ove godine više desetina ljekara Opće bolnice javno je potvrdilo da im je 8. januara 2016. Sebija Izetbegović nudila prelazak na KCUS uz tvrdnju da će se Opća bolnica ugasiti.
Kada je preuzela Klinički centar Univerziteta u Sarajevu počela je i nekotrolisana želja za (pre)uzimanjem i drugih institucija koje su na bilo koji način povezane sa KCUS-om. Sljedeća na redu bila je Ljekarska komora KS. Prvo je obustavila uplate ljekarskih članarina, a onda u januaru 2017. godine na vanrednoj Skupštini većinom delegata koji su iz KCUS-a izabrano je novo rukovodstvo prema želji Izetbegović. Kako je radila Ljekarska komora KS sa novim vodstvom ogleda se u činjenici da nemamo tačan broj koliko je ljekara napustilo BiH u 2017. godini, koliko u 2018. godini, koliko je novih ljekara dobilo licencu za rad. I ponovo na kraju 2018. godine isti scenario, samo drugi akteri. Na čelo Ljekarske komore postavljena je Ksenija Miladinović sa KCUS-a, dok je drugi kandidat profesor Ismet Gavrankapetanović sa 30-ak delegata napustio sjednicu zbog neregularnosti u izbornom procesu.
Iako je Tužilaštvo KS otvorilo predmet o stopiranju uplata u Ljekarsku komoru KS do danas nije poznata „konačna tužilačka odluka“.
Osvajački pohodi su se nastavili. Sljedeći na redu je bio Medicinski fakultet. Izetbegović je prvo pokrenula peticiju za smjenu dekanese Almire Hadžović-Džuvo i počela su lobiranja članova Nastavno-naučnog vijeća. Početkom juna 2017. godine Nastavno-naučno vijeće smjenjuje Hadžović-Džuvo.
Novim Zakonom o visokom obrazovanju čiji su najglasniji zagovornici bili tadašnji premijer iz SDA Elmedin Konaković, ministar obrazovanja KS Elvir Kazazović (SDA) i njegov pomoćnik za visoko obrazovanje Sifet Kukuruz, blizak SDA, koji je već dva mandata u Upravnom odboru Univerziteta u Sarajevu omogućen je ulazak Sebiji Izetbegović u Senat Univerziteta u Sarajevu. KCUS je proglašen nastavnom bazom, a što je omogućilo da većina članova NNV-a Medicinskog fakulteta bude sa KCUS-a.
Klinički centar UNSA u jednom kratkom periodu napušta veliki broj ljekara, a zatim im se otkazuju i ugovori o radu na Medicinskom fakultetu. Na toj listi je i profesor Ismet Gavrankapetanović, vanredni profesor Mirza Bišćević, te mnogi drugi koji i danas vode pravnu, pa i ljudsku bitku za dostojanstvo i pravo na rad.
Odmazda profesora sa Medicinskog fakulteta počela je pri napuštanju KCUS-a ili prelaska u Opću bolnicu „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ kao što je bio slučaj sa profesorom Gavranakapetanovićem, svjetski priznatim ortopedom i još nekoliko uglednih ortopeda.
Pod direktnom kontrolom Sebije Izetbegović Medicinski fakultet i dekanesa Semra Čavaljuga oglušuju se na odluke Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu, (zakašnjela) upozorenja rektora Univerziteta u Sarajevu Rifata Škrijelja, prosvjetne inspekcije da u nastavni proces vrati profesora Gavrankapetanovića.
Cijelu godinu rektor je posmatrao, i reklo bi se, prešutno, odobravao takve poteze. Posljednje što je mogao učiniti, a što je samo ubrzalo planove potpunog preuzimanja Medicine, bila je suspenzija dekanese Čavaljuga. Samo nekoliko dana kasnije, Medicinski fakultet u Sarajevu bojkotuje Svečanu promociju diplomanata i magistranata Univerziteta u Sarajevu što se nikada nije desilo u 14 godina koliko se organizira javna promocija. Ovaj skandal prolazi bez ijedne riječi i reakcije rektora Škrijelja.
Upravni odbor UNSA razrješava suspendovanu Čavaljuga, a Nastavno-naučno vijeće sinhronizovano, dirigirano, očekivano, kako god, donosi odluku o otcjepljenju od Sarajevskog univerziteta i osnivanju Medicinskog univerziteta. Škrijelj poruči: Neće moći.
Na to je dobio odgovor već danas kada je potpuno samostalno, van Medicinskog fakulteta, pod dirigentskom palicom Sebije Izetbegović i bez predstavnika Rektorata Univerziteta u Sarajevu 107 diplomanata položilo Hipokratovu zakletvu. Diplomanti su izgovarali Hipokratovu zakletvu koju je čitala direktorica KCUS-a, a ne prodekan za finansije Nermin Sarajlić koji vodi Medicinski fakultet nakon smjene Čavaljuga.
Neko će poslije ovoga morati odgovoriti javnosti ima li ili nema prvog čovjeka Univerziteta u Sarajevu. Ima li ili nema Zakona koji vrijedi za sve jednako. Ima li ili nema ikakve odgovornosti, krivice, srama zbog svih skandala koji su potresali Sarajevski univerzitet. I što je još važnije, ima li ikoga da spriječi daljnu devastaciju Sarajevskog univerziteta?