(Patria) - Izbor Gordane Tadić za novog glavnog državnog tužioca Bosne i Hercegovine otvorio je brojna pitanja o radu te pravosudne institucije. Opozicija, kao i nevladin sektor izrazili su zabrinutost nakon izbora Tadić za glavnu tužiteljicu, na prvom mjestu zbog njenih bliskih odnosa sa HDZ-om. S druge stane, Bruce Berton, šef Misije OSCE-a u BiH čestitao je izbor glavnog državnog tužitelja navodeći kako očekuje napredak u procesuiranju krivičnih djela u Bosni i Hercegovini.
OSCE je ranije upozoravao na nedostatke u pravosuđu Bosne i Hercegovine, pa i na nedostatke u pravosuđu u posljednje tri godine, koliko je na čelu kao v.d. glavne tužiteljice bila upravo Tadić.
'Kritike pa pohvale'
O stanju u pravosuđu u novembru 2018. godine pred Vijećem sigurnosti UN-a govorio je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko. On je upozorio na ozbiljne nedostatke u vladavini prava u Bosni i Hercegovini. Inzko je istakao da se u Bosni i Hercegovini još uvijek ne poštuju pravosnažne odluke pravosudnih organa kao što je slučaj sa nekoliko presuda Ustavnog suda BiH.
„Osim neprovođenja sudskih odluka, BiH se također suočava sa dubokim razočarenjem javnosti kada je riječ o naizgled upitnoj sposobnost krivičnopravnog sistema da se pozabavi korupcijom i riješi problem organiziranog kriminala“, rekao je Inzko napominjući i nerasvijetljena ubistva dva mladića u Banja Luci i Sarajevu, Davida Dragičevića i Dženana Memića.
Bruce Berton, šef Misije OSCE-a u BiH u decembru 2018. godine ukazao je na fragmentiranost bh. pravosuđa. Istakao je potrebu za jačanjem pravosudnih kapaciteta putem kvalitetne edukacije nositelja pravosudnih funkcija u BiH, a koja se prioritetno tiče postupanja u krivičnim predmetima, uključujući procesuiranje ratnih zločina, borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, te ilegalne trgovine ljudima i krivična djela počinjena iz mržnje.
Berton je jučer pak pozdravio imenovanje Gordane Tadić za novu glavnu tužiteljicu Tužilaštva BiH. "Nadamo se da će se glavni tužilac posvetiti osiguranju snažnog, transparentnog, nezavisnog i efikasnog pravosuđa u BiH, spremnog za rješavanje izazova koji utječu na stabilnost zemlje, uključujući i korupciju", kazao je Berton.
'Tužiteljica ne vidi korupciju u BiH'
Urednik BIRN-a Denis Džidić rekao je za agenciju Patria da nije optimističan kada je u pitanju izbor tužiteljice Tadić. On je podsjetio da je u prezentaciji Tadić izjavila kako u Bosni i Hercegovini stanje u vezi korupcije nije sistemsko i da se Tužilaštvo može nositi s tim, premda je problem sistemske korupcije, upozorava Džidić, itekako prisutan u bosanskohercegovačkom društvu.
„Dakle, to što glavna državna tužiteljica u BiH ne vidi sistemsku korupciju u zemlju kao problem, zaista zabrinjava“, rekao je Džidić, čiji medij već godinama prati rad pravosuđa u Bosni i Hercegovini i regionu.
„U 2018. godini Državno tužilaštvo podiglo je samo šest optužnica za korupciju, od čega tri za korupciju unutar same te institucije“, rekao je Džidić.
U posljednjem izvještaju State Departmenta o poštivanju odnosno kršenju temeljnih ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, objavljen u aprilu 2018. godine tretiraju se brojni životni problemi građana Bosne i Hercegovine, a među problemima se navodi i „korupcija u institucijama vlasti.“