Članak

Nevladina organizacija HNS i negiranje zločina

Nakon usvajanja Deklaracije VIII. zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora, zanimljivo je, ali i pomalo žalosno gledati i slušati histerične istupe bošnjačkih stranaka, političara i medija kako osuđuju ne

Piše: A. Čorbo-Zećo


Nakon usvajanja Deklaracije VIII. zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora, zanimljivo je, ali i pomalo žalosno gledati i slušati histerične istupe bošnjačkih stranaka, političara i medija kako osuđuju nešto što u Deklaraciji ne piše, pogotovo što ne postoji ništa što bi se moglo dovesti u vezu s veličanjem ratnih zločina ili zločinaca, saopćili su iz HNS-a.

- Zato molimo sve one koji su se već dokazali kao mrzitelji Hrvata u BiH (ili kao oni koji ne podnose Hrvate u BiH) da makar, na silu, pročitaju što piše u Deklaraciji, pa da onda pokušaju naći razloge za iskrivljivanje i  manipuliranje  sadržajem Deklaracije.

Stav HNS o UZP-u je više puta javno iznesen u brojnim reagiranjima i priopćenjima, tako da rečenica u Deklaraciji ne predstavlja ništa novo.  

Smatramo kako UZP predstavlja ideološki i politički konstrukt koji nema utemeljenje u međunarodnom pravu, pogotovo ako se ima u vidu činjenica da se teza o UZP želi koristiti od strane velikog broja bošnjačkih političkih i medijskih galamdžija kao implikacija za kolektivnu krivnju hrvatskog  naroda, HRHB i HVO-a - navodi se u reakciji HNS-a.

U saopćenju se dalje navodi da "odbacujemo kvalifikacije Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju o udruženom zločinačkom pothvatu koje se neutemeljeno i nepravedno pripisuju Republici Hrvatskoj, Hrvatskoj Republici Herceg Bosni i Hrvatskom vijeću odbrane".

- Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju nije bio pozvan u predmetu „Prlić i drugi“, niti je on uopće pozvan, kako je i sam presudio 2007. godine, da odlučuje o pitanjima državne odgovornosti, jer je njegova nadležnost kaznena i proteže se samo na pojedince - navode iz HNS-a.

ŠTA JE HNS

HNS je nastao 2000. godine u Novom Travniku kao, kako su naveli, odgovor na kršenje izbornih prava Hrvata, a prestao je s radom dvije godine kasnije, odnosno čim se HDZ vratio u vlast.

Devet godina HNS nije funkcionisao, a rad je obnovio 2011. godine, odnosno onog trenutka kada je HDZ završio u opoziciji, što pokazuje da je temeljno opredjeljenje HNS-a borba za ciljeve HDZ-a, a ne za prava Hrvata.

Hrvatski narod od zasjedanja i odluka koje se donose na zasjedanjima HNS-a nema nikakve koristi, jer nije nikakva tajna da Hrvati u BiH danas najteže žive u onim sredinama u kojima već 25 godina vedre i oblače kadrovi HDZ-a, te da upravo iz tih sredina i odlazi najveći broj građana BiH u zapadne zemlje.

Šta je onda svrha HNS-a i čemu ta nevladina organizacija služi?

HNS ima samo dvije zadaće:

- Da se iza odluka HNS-a sakriju sve pogrešne odluke HDZ-a i Dragana Čovića 

- Da se kroz rad HNS-a onemogući djelovanje svih drugih političkih stranaka sa hrvatskim predznakom, odnosno da se sve podrede isključivo HDZ-u.

Hrvati su do obnavljanja rada HNS-a 2011. godine imali priliku glasati za desetak stranaka, od kojih je njih četiri, pet moglo računati na prelazak izbornog praga i učešće u vlasti, dok danas osim HDZ-a niko nije u poziciji sa sigurnošću računati na učešće u vlasti, pa ni HDZ 1990.

Iako se hrvatski politički predstavnici svakodnevno pozivaju na odluke HNS-a, one danas nemaju nikakvu političku težinu, jer odluke HNS-a nemaju nikakvo ustavno uporište.

 

#BiH