(Patria) - Vlada Republike Srpske, entiteta u Bosni i Hercegovini, jučer je donijela odluku o formiranju komisija za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu i za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godina.
“Ovo je vrlo delikatno i teško pitanje i želim kazati da ovo pitanje podrazumijeva pijetet prema svim žrtvama ali i nastojanje da se dođe do svih relevantnih podataka u vezi sa stravičnim stradanjima koja smo svi skupa imali u proteklom ratu", izjavio je entitetski ministar pravosuđa Anton Kasipović.
Komisija Vlade Republike Srpske izazvala je oštre reakcije domaće i međunarodne javnosti, koji upozoravaju da se formiranjem jedne takve komisije negiraju presude međunarodnih sudova koji su zločin nad Bošnjacima u srebreničkoj regiji okvalifikovali kao - genocid.
Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini su izavili da formiranje nove komisije za Srebrenicu ne služi priznavanju istine ili promovisanju pomirenja.
"Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju zaključili su da je u Srebrenici počinjen genocid. Potrebno je da svi poštuju ove sudske odluke, hrabro se suoče s prošlošću i prihvate istinu, bez obzira koliko je ona bolna”, stav je Ambasade SAD-a.
"Kao najveći masakar počinjen u Evropi nakon Drugog svjetskog rata i zločin protiv cjelokupnog čovječanstva, genocid u Srebrenici se nikada ne smije zaboraviti i nikada se ne smije minimizirati. Isto vrijedi za sve zločine počinjene tokom rata u BiH", izjavili su za televiziju N1 iz Ambasade SAD.
Ured visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini također je osudio formiranje novih komisija za istraživanje ratnih dešavanja u Srebrenici i Sarajevu.
"OHR podsjeća da je Upravni odbor Vijeća za provedbu mira još u decembru 2018. osudio odbacivanje izvještaja Republike Srpske o Srebrenici iz 2004. godine od strane Narodne skupštine RS i formiranje novih komisija za istraživanje ratnih dešavanja u Srebrenici i Sarajevu. Upravni odbor Vijeća za provedbu mira je također ponovio da su međunarodni i nacionalni sudovi dešavanja u Srebrenici između 10. i 19. jula 1995. decidirano okarakterizirali kao genocid", naveli su iz OHR-a.
Osnivanje tih komisija osudile su i brojne političke partije.
Iz DF-a su poručili da se radi o monstruoznom pokušaju Vlade RS-a “da internacionalizira negiranje genocida.”
"Smatramo da je potrebno tražiti očitovanje tih država /iz kojih dolaze članovi komisije/ s obzirom da postoji intencija negiranja pravosudno utvrđenih činjenica koje je utvrdio sud osnovan od strane Ujedinjenih nacija", saopćeno je iz DF-a
Iz Naše stranke smatraju da cilj Komisije o Srebrenici nije uspostava istine, već njena relativizacija
“Republika Srpska formirala je međunarodnu komisiju za Srebrenicu. Iz Komisije su rekli da im je cilj utvrđivanje istine o zločinima počinjenim u Srebrenici. U Našoj stranci Komisiju smatraju još jednom institucijom u RS-u stvorenom u svrhu destabiliziranja mira u BiH”, saopćeno je iz te stranke.
„Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugolaviju presudili su da se u Srebrenici desio genocid nad Bošnjacima. Nema druge istine. Cilj Komisije je njena relativizacija. Srpskoj politici bilo bi bolje da se društvo i u Srbiji i u Republici Srpskoj suoči sa zločinima koji su rađeni i u ime srpskog naroda. Konstantno nepristajanje na suočavanje s istinom pokazuje da je sadašnja politička nomenklatura u RS-u i u Srbiji sljedbenica one politike odgovorne za genocid čiji su reprezentanti bili Slobodan Milošević i Radovan Karadžić. To narušava međuetničke odnose u BiH i dugoročno onemogućava povjerenje i pomirenje. Oni nad kojima je počinjen genocid, Bošnjaci, zahvaljujući ovakvim potezima ne mogu da ne misle o mogućnosti ponavljanja genocida. Iznevjereno je njihovo očekivanje od međunarodne zajednice da je uloga presude o genocidu, između ostalog, i prevencija novih takvih zločina. Stoga smatramo da je reakcija međunarodne zajednice u pravcu gašenja sporne institucije neophodna. Međunarodni je sud taj koji je istinu potvrdio, a međunarodna zajednica je ta koja treba da je štiti od počinitelja genocida i zaštitnika njihovih nedjela kakvi su danas Milorad Dodik i Aleksandar Vučić“, stav je Naše stranke.
Iz SDA također smatraju da “nikakva politička komisija ne može poništiti sudske presude o genocidu”, dok iz SBB-a poručuju da se radi o pokušaj “minimiziranja zločina i relativiziranja agresije na BiH.”