Piše: A. Aljović
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zaprimilo je anonimnu prijavu sa imenima lica za koje se sumnja da će biti primljeni u Graničnu policiju BiH, jer su njihove pozicije unaprijed dogovorene i rezervisane.
Sredinom januara u Sarajevu je održan test općeg znanja za 10. klasu kadeta koji su se prijavili za posao u Graničnoj policiji BiH. Tom testu, koji je obavljen u prostorijama Parlamentarne skupštine BiH i u prostorijama Mašinskog fakulteta u Sarajevu pristupio je 1.071 kandidat. Test općeg znanja položilo je 515 kandidata. Iz Granične policije od ponedjeljka će provoditi i test fizičkih sposobnosti i provjere morfološkog statusa i vještine plivanja za te kandidate. Prvi testovi te vrste bit će održani u periodu od 18.02.2019. godine do 22.02.2019. godine i od 25.02.2019. godine do 27.02.2019. godine u Mostaru, u prostorijama Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova.
Tek svaki peti kandidat iz te grupe od 515 osoba će biti primljen u Graničnu policiju. Oglasom Granične policije iz septembra 2018. godine raspisan je konkurs za 100 novih graničnih policajaca.
Grupa lica koja su konkurisala za posao u Graničnoj policiji dostavili su Tužilaštvu Bosne i Hercegovine spisak kandidata za koje sumnjaju da su njihova mjesta u GP unaprijed rezervisana i plaćena. Radi se o najmanje 20 imena. Taj spisak sa imenima pokazan je na uvid i Patriji. Od Tužilaštva se traži da naloži snimanje polagana fizičke spremnosti kandidata, kako bi se mogućnost manipulacije tih testova smanjila na minimum.
U prijavi se navodi da su neki od kandidata pismeni ispit također položili pod vrlo sumnjivom okolnostima, te da postoje indicije da će komisija lažirati i njihove rezultate fizičke spremnosti. Govori se o cifi od 15.000 do 20.000 KM mita za jedno radno mjesto u Graničnog policajca BiH.
‘SIPA-a uključena u slučaj municija’
Graničnu policiju već mjesecima potresa afera zbog nestanka municije i opreme iz skladišta GP. Prije nego se Tužilaštvo Bosne i Hercegovine uključilo u slučaj, istragu su vodile samo interne komisije u GP, pa se sumnjalo na pokušaj skretanja krivice sa odgovornih u ovom predmetu.
Tužiteljica Biljana Simeunović, koja vodi ovaj predmet, u istragu je odnedavno uključila i SIPA-u, ali je u istragu također još uvijek uključena i Granična policija.
Eksperti koji su ranije govorili za Patriju objašnjavaju da je cijeli taj proces od početka vođen u pogrešnom smjeru, a da je ta praksa nastavljena i sada. Naime, neprihvatljivo je da agencija nad kojom se vrši istraga zbog propusta u radu na bilo koji način učestvuje u vođenju istrage, osim da se u predmetu tretira kao “osumnjičeni”.