(Patria) - Dolaskom lijepog vremena i inteziviranje poslova na uređenju njiva i okućnica, u pravilu se istovremeno povećao i broj dojava požara niskog raslinja, livada i šume. Takve aktivnosti građana i intezitet požara su za ovaj dio godišnjeg doba bi se mogli i okvalificirati kao i normalni ali da dešavanja u proteklih danima kraja mjeseca februara i početka marta prevazišli su redovna dešavanja.
Profesionalna vatrogasna jedinica (PVJ) Općine Bosanska Krupa je za prvih 60 dana ove godine evidentirala 49 požara a samo u periodu od 28. februara do 04.marta čak 23 uglavnom požara otvorenog prostora – nisko raslinje, šuma.
„Tokom ovih dešavanja zabilježeno je nekoliko slučajeva da je vatrena stihija ulazila u dijelove parcela od stambenih i privrednih objekata i tom prilikom ugrozila iste pri čemu su načinjene velike materijalne štete na pratećim objektima, lagerovanom građevinskom materijalu, lagerovanom ogrijevnom drvetu, drvenim stubovima niskonaponske mreže.
Zahvaljući intervencijama vatrogasnih snaga Općine Bosanska Krupa spriječene su veće štete. Tokom ovih aktivnosti od strane vatrogasnog operativnog centra (VOC) su bile angažovane vatrogasne snage PVJ Općine Bosanska Krupa, dobrovoljne vatrogasne jedinice „DVD Bosanska Krupa“ i „VD Otoka“.
Na jednom dijelu požara su se angažirani snage ŠPD Unsko-sanske šume RJ Bosanska Krupa u rejonima šume kojima gazduje to preduzeće. Ranije upućeni apeli očigledno nisu dali nikakav rezultat te ovom prilikom ponovo pozivamo i upozoravamo stanovništvo na oprez prilikom spaljivanja korova ali i obavezu prijavljivanja u slučaju uočavanja lica koja namjerno vrši paljenja zašto imamo osnovane sumnje“, saopćili su iz Vatrogasne jedinice Bosanska Krupa.
Prema Krivičnom zakonu Federacije BiH „ko zapali tuđu kuću ili drugu zgradu namijenjenu stanovanju ili privrednom korištenju, ili tuđu poslovnu zgradu ili zgradu u javnoj upotrebi te onaj ko izazove šumski požar zbog kojeg nastupi šteta velikih razmjera, ili istovremeno izazove više šumskih požara kaznit će kaznom zatvora od jedne do osam godina“.
Na dalje je propisano da „ko izazove požar u zaštićenoj šumi, nacionalnom parku, voćnjaku ili drugoj šumi posebne namene ili u žitnom polju može dobiti kaznu zatvora od dve do 12 godina i ko učini krivično delo izazivanja požar iz nehata prijeti novčana ili kazna zatvora do tri godine“.