SARAJEVO, (Patria) - Problem ravnodušnosti prisutan je u našoj državi i pokazuje da ne postoji dublji interes za ono što nam se dešava. Pratimo ponašanje javnosti u Hrvatskoj i Srbiji i vidimo da oni pokušavaju dokazati da nisu bezlični i da u tom narodu postoji želja da se promijeni stanje, rekao je za Patriju psiholog Ismet Dizdarević, komentarišući zbog čega građani Bosne i Hercegovine ne pokazuju otpor prema politikama u BiH, premda je zemlja već godinama u krizi.
“Država na neki način pokušava zaustaviti slobodu novinara da pišu ono što im dozvoljava etički kodeks i moćniji predstavnici vlasti ne žele to dopustiti. U tom slučaju je i široka javnost nezainteresovana. Iako se u četiri oka priča o problemima, pokazuje nezadovoljstvo, ipak se ne reagira na demokratski opravdan način i ne izlazi u javnost sa svojim stavovima”, pojašnjava Dizdarević.
Kako kaže “nešto dublje je uraslo u naš unutrašnji svijet”.
“Možda je strah od mogućih posljedica uzrok tome. Ili je naš stav 'pa šta da ja radim, govorio ili ne govorio stanje će ostati isto'. Mislimo da je stvar nemoguće promijeniti i zato ni ne pokušavamo na bilo koji način svojim glasom pokazati šta želimo i hoćemo”, rekao je Dizdarević za Patriju.
Ističe da je “posebno pitanje je li moguć neki radikalan zahvat”.
“Ali ja vjerujem u snagu novinara i javne riječi, koja u tom smislu može napraviti određeni korak”, zaključio je Dizdarević.
Hiljade građana sedmicama mirno protestuju u više gradova u Srbiji protiv režima Aleksanda Vučića. Tokom vikenda novinari u Hrvatskoj su održali mirne proteste protiv tamošnje vlasti, dok građani Bosne i Hercegovine na proteste izlaze tek u Banja Luci zbog nerazriješenog ubistva mladića Davida Dragičevića.