Članak

Vlada KS smijenjenom Ćosiću otvara prostor da ponovo bude komesar!?

Zategnuti odnosi koji vladaju na relaciji Vlada KS – Uprava policije mogu samo štetiti građanima Kantona Sarajevo.

Piše: Amra Varatanović


Od danas je u Upravi policije MUP-a Kantona Sarajevo došlo do promjene rukovodilaca određenih policijskih uprava kao i načelnika Sektora uniformisane policije po odluci policijskog komesara Mevludina Halilovića. 

Tako je Halilović za načelnika Sektora uniformisane policije postavio Vahida Ćosića koji je bio načelnik Policijske uprave Vogošća. Dosadašnjeg načelnika tog sektora Džafera Hrvata prerasporedio je za načelnika PU Ilidža. I nisu to jedini premještaji, ali su u trenutku kada Vlada KS odlučuje o smjeni komesara Halilovića, vrlo indikativni. Da nije bilo ovog premještaja, nakon smjene (hipotetički govoreći) komesara Halilovića za v.d. komesara bio bi imenovan Džafer Hrvat kao što je to bilo sa Halilovićem nakon smjene Vahida Ćosića sa mjesta komesara u novembru 2016. godine.

Vlada KS prošle je sedmice na osnovu ocjene Nezavisnog odbora za izbor i reviziju policijskog komesara potvrdila ocjenu rada policijskog komesara za 2018. godinu „ne zadovoljava“. Haliloviću je ostavljeno osam dana za prigovor koji će on dostaviti krajem ove radne sedmice. Na potezu je opet Vlada KS. 

Ta sad, slobodno rečeno, politička igranka koja je počela inicijativom za smjenu komesara Halilovića dodatno se zakomplikovala kadrovskim promjenama u Upravi policije MUP KS. S jedne strane, Halilović je imao zakonsko pravo da izvrši izmjene (ali da li su u ovom trenutku bile neophodne), ali sa druge je znao koliko je ime Vahida Ćosića opterećeno hipotekom zbog slučaja ubistva Dženana Memića, loše sigurnosne situacije koja je vladala u Sarajevu i protesta građana nakon smrti studentica Edite Malkoč i Selme Agić nakon čega je vrlo brzo uslijedila i njegova smjena. 

Omogućiti mu na ovaj način da ponovo postane prvi čovjek Uprave policije je ples po tankom ledu. Ćosić je sedam godina bio policijski komesar, a on je ukinuo i sigurnosne provjere policijskih službenika koje je ponovo vratio upravo Halilović. Prema informacijama koje ima agencija Patria Ćosić ima uvjete i za penziju, odnosno napuštanje aktivne policijske službe. 

Jasno je da je ovo određena poruka i komesara Halilovića. No, kao policijski profesionalac i prvi čovjek sarajevske policije suočit će se i sa brojnim kritikama zbog tog poteza. Ako je i tvrdio da je iniciranjem njegove „političke smjene“ narušena sigurnosna situacija, onda možemo tvrditi i da će ona biti dodatno narušena postavljanjem Ćosića za v.d. komesara Uprave policije. 

Nezavisni odbor ali i inicijatori njegove smjene kao ni sama Vlada KS sigurno nisu računali da će Halilović u fotofinišu donijeti ovakvu odluku. Bit će ovo svojevrsni test i za Vladu KS da li će preuzeti rizik i dozvoliti da na čelo Uprave policije dođe čovjek koji je s te pozicije već smijenjen i koji je trebao brojati penzionerske dane. 

Zategnuti odnosi koji vladaju na relaciji Vlada KS – Uprava policije mogu samo štetiti građanima Kantona Sarajevo u ionako rovitoj sigurnosnoj situaciji. Mogu li se građani uopće osjećati sigurno ako postoje otvoreni problemi u funkcionisanju policije. Dok god od politike zavise sigurnosne agencije i njihovi čelni ljudi, ne možemo govoriti o nezavisnosti sigurnosnih sužbi. Konačno, u vezi predmetnog slučaja, ima li iko pravo uzurpirati cijelu jednu policijsku strukturu za potrebe rješavanja ličnih problema?

Sličan slučaj bio je i sa čelnim čovjekom Federalne uprave policije Draganom Lukačem koji je drugi svoj mandat proveo na tom mjestu kao penzioner. Budžet FBiH oštećen je za stotine hiljada maraka koje su Lukaču isplaćene u drugom mandatu. A da stvar bude i gora, po uigranom scenariju omogućeno mu je i da dobije otpremninu od skoro 30.000 KM. Brojne afere koje su ostale iza Lukača nisu samo njegova hipoteka već i njegovih političkih zaštitnika, na prvom mjestu federalnog ministra Aljoše Čampare.

#BiH