(Patria) - Svjedočenjem zaštićenog svjedoka 'I' Tužilaštva BiH danas je pred Sudom BiH nastavljen proces u slučaju Džemal Hadžić i drugi, a u vezi napada na Čemerno, gdje su bile smještene četiri haubice VRS-a, a Teritorijalna odbrana izvršila je napad u cilju neutraliziranja haubica.
Na samom početku odbrane su stavile prigovor zakonitosti saslušanja ovog svjedoka te je advokat Ifet Feraget predložio promjenu u redoslijedu izvođenja dokaza, odnosno zatražio je da se prvo kao svjedoci saslušaju istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji su saslušavali ovog svjedoka.
Naime, danas se moglo čuti da odbrane tvrde da postoje materijalni dokazi koji pokazuju da svjedok nije bio na licu mjesta u vrijeme u kojem se u zapisniku tvrdi da je bio. Jedan od advokata obavijestio je Sudsko vijeće da ima saznanja da je svjedok do tri sata bio u kafani te da je pijan. Sam svjedok 'I' kazao je da je mnogo popio, ali da nije bio do tri u kafani, te da inače mnogo pije, jer je to njegova potreba i lijek. Kazao je da pije i apaurine, te da ima zdravstvenih smetnji, da se ne sjeća imena nekoga s kim se družio 20 godina i slično.
Nakon toga bilo je više prigovora na psihičko stanje svjedoka, što je i sam svjedok potvrdio, jer je na pitanje kako se osjeća kazao: „Nije dobro, ali eto“. Sud je odbio prijedlog da se provede njegovo vještačenje i dopustio da se saslušava. U toku samog ispitivanja tužioca Vladimira Simovića čule su se dvije varijante jedna iz zapisnika, koja je puna detalja, preciznih opisa, a u sudnici svjedok je pokazao vrlo skroman vokabular, te je na skoro sva pitanja odgovorio sa "ne sjećam se".
U momentu kad je tužilac pitao ko je bio još s njim, te nakon što je svjedok rekao da se ne sjeća, a tužilac mu iz zapisnika pročitao imena Mirse Šumara i Enesa Duraka svjedok je kazao:
„Ja Enesa Duraka nikad ne bih spomenuo da mi ga oni nisu spomenuli. Ja ne znam čovjeka. Ne znam ko je Enes, nikad ga nisam vidio“, kazao je svjedok I.
Kasnije je pojasnio da su to njemu kazali istražitelji SIPA-e, te da su mu oni sve to ispričali, a on klimao glavom i potpisao. Tako je svjedok i objasnio tužiocu Vladimiru Simoviću kako se sada ničeg ne sjeća.
Na kraju je svjedok kazao da bi on volio znati koliko je bilo akcija na Čemernom, jer imaju svjedoci koji će potvrditi da on nije bio u akciji koja je u optuženju. Na ovaj način je dovedena u pitanje zakonitost kompletne istrage o čemu odbrane konstantno govore. Po Zakonu o krivičnom postupku iskazi svjedoka se po pravilu snimaju. U ovom predmetu od 122 svjedoka niti jedan nije sniman.
Sudsko vijeće zabranilo je u nastavku da tužilac Simović dalje koristi čitanje iskaza. Interesantno je da je ova odluka došla tek nakon što je Simović dva sata čitao iskaz. Vijeće će kasnije cijeniti hoće li se iskaz uvrstiti kao materijalni dokaz.
Tužilaštvo BiH tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehura Ganića da su u junu 1992. učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu u Čemernom.
Nastavak suđenja zakazan je za 21. mart kada bi odbrane trebale unakrsno ispitati zaštićenog svjedoka 'I'.