SARAJEVO, (Patria) - Američki ambasador u BiH Eric George Nelson obratio se danas zvanično medijima u Sarajevu navodeći da se raduje što će voditi aktivnosti svoje vlade ovdje na ostvarivanju većeg stepena prosperiteta, sigurnosti i poštovanja vladavine zakona u korist svih građana BiH.
"SAD ostaju garant suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH. Prioritet svih prioriteta bit će da pomognem BiH da napreduje ka ostvarenju zacrtanih ciljeva za članstvo u NATO savezu i Evropskoj uniji."
Nelson je istakao da SAD snažno podržavaju napredovanje ka integrisanju u euro-atlantske institucije, što će omogućiti stabilnost, sigurnost i prosperitet ovoj zemlji.
"Usvajanje reformi postaje sve neophodnije. Još su potrebniji hrabri lideri okrenuti ka budućnosti. Prazna obećanja i puka retorika postat će još beskorisniji. Mi smo ovdje da pomognemo, ali odgovornost za napredak zavisi od djelovanja bh. lidera i građana koji treba da zahtijevaju njihovu odgovornost."
Nelson je kazao da endemska korupcija osakaćuje produktivnost, obeshrbaruje strane investitore, a najtalentovanije i najambicioznije tjera da napuste zemlju.
Američki ambasador je kazao da su SAD istinski prijatelj BiH. On je govorio i o partnerstvu BiH sa NATO savezom ističući da usvajanje Godišnjeg nacionalnog programa ne znači članstvo za BiH već se radi o još jednom koraju naprijed u tom partnerstvu.
"Ja ću raditi kako bih pomogao da što više građana uvidi da je NATO savez platforma koja pruža sigurnost i stabilnost svima u zemlji."
Nelson je odgovarajući na pitanja novinara istakao da se nada novim razgovorima sa liderima u BiH i da će to partnerstvo napredovati. Na pitanje o situaciji sa Kosovom i Srbijom odnosno može li se to reflektirati na BiH Nelson je kazao da je „stav SAD jasan – nema nikakve paralale između pregovora koji se vode između Srbije i Kosova i BiH“.
„Neke sličnosti postoje, a to je što je potrebno širom regije, a to je politička hrabrost i vizija da se prave važni kompromisi da se poboljšala sigurnost cijelog regiona i to tražimo ovdje unutar BiH, ali mora uvažavati teritorijalni integritet i suverenitet ove zemlje.“
Nelson je komentirao i negativan utjecaj Rusije u regiji na pokušajima destabilizirnaja u Crnoj Gori navodeći da to smatraju vrlo ozbiljnim.
Američki ambasador je kazao da zna da se vode razgovori o formiranju vlasti i da je otvoreno puno važnih pitanja.
„Mislim da postoji prostora za dogovor. Vrlo je jasno da je interes SAD-a i NATO da se zaštiti mir u BiH i to je nešto što je meni predsjednik Dodik rekao kad je prihvatio moje akreditive zahvalio se za pomoć u okončanju rata i uspostavi mira. To je važno postignuće i nešto što treba zajedno da održavamo i unapređujemo.“
Istaknuo je da je Bosna i Hercegovina 2006. godine, deset godina poslije rata, pokrenula reformu odbrane i formirala Oružane snage ujedinjujući suprotstavljene vojske.
"Danas su Oružane snage BiH cijenjen partner na međunarodnoj sceni koji daje svoj doprinos globalnim mirovnim misijama i misijama borbe protiv terorizma. Srbi, Hrvati i Bošnjaci služe u Oružanim snagama zajedno, iskazujući profesionalizam i izvrsnost pod jednom zastavom. One predstavljaju uspješno integrisan model za ono što institucije BiH mogu i treba da budu. One su institucija koja služi svim građanima BiH i pruža im zaštitu bez obzira na porijeklo, kao što je bio slučaj sa užasnim poplavama 2014. godine. Njihov uspjeh treba da služi na ponos svim građanima BiH.