Piše: Amra Varatanović
Nakon što je Demokratska fronta na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva donijela odluku da otpočne razgovore o ulasku u vlast, na sutrašnjoj sjednici Predsjedništva SDA očekuju se također zaključci vezani za formiranje vlasti odnosno odluka s kim se dogovorila koalicija, s kim se tek dogovara, a ko više nije u opticaju.
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović intenzivno je proteklih mjeseci pozivao probosanske stranke u vlast, odnosno da naprave što širi blok kao što su to uradili HDZ BiH i SNSD okupljajući partnerske stranke. Takav poziv upućen je i danas.
Razlika je u tome što su HDZ BiH i SNSD okupili skoro pa minorne stranke (SDS i PDP još nisu nisu dio tog bloka), dok SDA poziva u koaliciju stranke koje u Državnom parlamentu imaju po jednog, dva i tri zastupnika, a u Federalnom parlamentu i daleko veći broj. Reklo bi se da su te stranke potrebnije SDA nego ona njima.
Izetbegović je bio široke ruke pa je kazao da će se „SDA malo povući i prepustiti neke fotelje“, no koliko je zaista to spreman i uraditi. Primjera radi, u Vijeću ministara BiH dogovorena je raspodjela po tri ministarstva između SDA, HDZ BiH i SNSD-a. Ukoliko SDA kao partnera bude imala Demokratsku frontu koja ima tri zastupnika u Državnom parlamentu jedno ministarsko mjesto morat će ustupiti. Da li će se unutar SDA zadovoljiti sa tek dvije pozicije?
Izetbegović je u nedjelju (prije odluke DF-a) obavio razgovor i sa predsjednikom PDA Mirsadom Kukićem. Rukovanje nakon sastanka Izetbegović je protumačio riječima: „Slika govori više od hiljadu riječi“.
Razgovori su ranije obavljeni i sa SBB-om i A-sda. Predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić kazao je da nije zainteresiran za ulazak u vlast, te da SDA sa SNSD-om i HDZ BiH može formirati vlast. S druge strane HDZ BiH kao jednog od partnera vidio je upravo SBB, a nikako DF.
U isto vrijeme uži stranački vrh SDA pregovara sa delegacijama HDZ-a i SNSD-a. Tako su večeras uoči sutrašnje sjednice Predsjedništva SDA sastanak održali potpredsjednici Denis Zvizdić, Asim Sarajlić, Safet Softić, Edin Ramić i Šemsudin Dedić na kojem je razgovarano o procesu pregovora koji ne idu planiranom dinamikom. Koliko je poznato stranke su već dogovorile podjelu resora, ali konačnog dogovora još uvijek nema.
Lideri parlamentarnih političkih stranaka sutra će održati i sastanak sa evropskim komesarom za proširenje Johannesom Hahnom i potpisati izjavu koja se odnosi na evropski put BiH i dalje provođenje neophodnih reformi koje bi građanima BiH trebale omogućiti bolji život. Da li će se nakon međusobnih susreta i razgovora sa Hahnom pregovori okončati i zvaničnim dogovorom o formiranju vlasti saznat ćemo sutra.