SARAJEVO, (Patria) - Vijeće ministara BiH na današnjoj sjednici je prihvatilo pojedinačne inicijative i imenovalo delegacije za vođenje pregovora radi zaključivanja ugovora o zajmu između Bosne i
Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za realizaciju dva projekta gradskih saobraćajnica u Sarajevu, i to transverzala I i IX.
Realizacijom ovih projekata poboljšat će se odvijanje saobraćaja u Kantonu Sarajevo. Za izgradnju dijela transverzale I, i to dionice Bare – tunel Kobilja Glava, zajam EBRD-a iznosi 35 miliona eura, saopćilo je Vijeće ministara BiH.
Izgradnjom ove dionice bit će poboljšani uslovi odvijanja saobraćaja Sarajevo – Vogošća, gdje su svakodnevno prisutni zastoji, kolone utomobila te gubici vremena.
Za projekt transverzale IX vrijednost EBRD zajma je tri miliona eura, a sredstva su namijenjena za izgradnju poddionica III Rondo – Ulica Safeta Zajke zajedno sa vezom
IX transverzale sa LOT-om 2C Sarajevske zaobilaznice. Rokovi za otplatu zajmova su 15 godina, uključujući tri godine grejs perioda, a krajnji korisnik sredstava je Kanton Sarajevo.
Ministarstvo finansija i trezora će nakon završenih pregovora Vijeću ministara BiH dostaviti prijedloge ugovora u skladu sa Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Bosne i Hercegovine.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je i Prijedlog memoranduma o razumijevanju o poslovnim aranžmanima između Ministarstva komunikacija i prometa BiH i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj i Međunarodnog transportnog foruma (OECD/ITF), u cilju unapređenja cestovne sigurnosti, čime će Ministarstvo komunikacija i prometa dobiti mogućnost online pristupa i korištenja informacija iz međunarodne baze podataka o cestovnom prometu i nezgodama. Tako će BiH postati učesnik projekta IRTAD (International Traffic Safety Data Analysis) i imat će svog predstavnika u radnoj grupi. Riječ je o jedinstvenom forumu za razmjenu međunarodnih dešavanja u politikama cestovne sigurnosti, uključujući i podatke o nezgodama i žrtvama.
Od januara 2018. godine IRTAD ima 89 članova iz 40 zemalja, a punopravne članice su Evropska komisija i Svjetska banka. Prijedlog memoranduma bit će dostavljen Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika je predložen zamjenik ministra komunikacija i prometa.
Vijeće ministara BiH primilo je k znanju Informaciju o stanju u oblasti migracija u vezi s povećanim prilivom migranata u BiH te iniciralo zaključivanje sporazuma sa Međunarodnom organizacijom za migracije (lOM) o jačanju saradnje u ovoj oblasti. Jačanje istočne granice Bosne i Hercegovine ostaje prioritet Vijeća ministara BiH i u toku su aktivnosti o dodatnom angažiranju 100 policajaca iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske koji će pružiti pomoć Graničnoj policiji BiH. Također će se razgovarati i sa predstavnicima drugih policijskih tijela i agencija o pružanju pomoći u kontroli granice BiH.
Ministarstvo sigurnosti je uputilo pisma ambasadama Austrije, Češke Republike, Poljske i Slovačke sa upitom o spremnosti ovih država da pomognu i BiH pruže pomoć angažiranjem svojih policijskih službenika na granici BiH, kao i u tehničkoj pomoći. U toku su aktivnosti na zaključivanju bilateralnog sporazuma sa Mađarskom u vezi sa angažiranjem njihovih policajaca.
Ponovljena je potreba intenziviranja regionalne saradnje o pitanjima migracija. U Informaciji se navodi da su Službi za poslove sa strancima u periodu od 1. januara do 25. marta 2019. godine prijavljena 3.323 nezakonita migranta.
Namjeru za podnošenje zahtjeva za azil u BiH je iskazalo 2.987 osoba, dok su 72 osobe podnijele zahtjev za azil. Najviše migranata je iz Pakistana (27,3%), a slijede državljani Iraka (13,1%), Sirije (12,6%) Alžira (10,5%) i Maroka (9,2%). Među ostalim, koji čine 27,30% ukupnog broja prijavljenih migranata, državljani su Afganistana, Irana, Palestine, Bangladeša i Indije.