Članak

Žrtve genocida traže da Igor Šoltes dobije povelju 'Počasni građanin Kantona Sarajevo'

Šoltes je bio predlagač amandmana kojim se naglašava da je priznanje genocida u Srebrenici osnovni korak za pristupanje Srbije Evropskoj uniji.

SARAJEVO, (Patria) - Osam udruženja žrtava genocida u Bosni i Hercegovini predlažili su vlastima Kantona Sarajevo da povelju „Počasni građanin Kantona Sarajevo“ dodjele Igoru Šoltesu, zastupniku u Parlamentu Evropske Unije.

Šoltes je bio predlagač amandmana kojim se naglašava da je priznanje genocida u Srebrenici osnovni korak za pristupanje Srbije Evropskoj uniji.

Amandman slovenačkog zastupnika izglasan je sa 503 glasa "za", 85 “protiv” i 47 “suzdržanih” i uvršten u Rezoluciju Evropskog parlamenta od 29. novembra 2018 godine.

U članu 26. ove rezolucije se navodi: “Evropski parlament žali zbog kontinuiranog poricanja genocida u Srebrenici od srpskih vlasti, te ih podsjeća da puna saradnja s Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju i Mehanizmom koji ga je naslijedio uključuje i puno prihvatanje i primjenu njihovih presuda i odluka.“ 

Iz udruženja napominju da sadržaj člana 26. Rezolucije Evropskog parlamenta u okolnostima u kojima se svakodnevno negira genocid i žrtve genocida ponižavaju, Rezolucija predstavlja jedan od najznačajnih dokumenta kojim se država Srbija jasno definira kao država koja vodi državnu kampanju negiranja genocida i negiranja nasljeđa Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije i njegovog pravnog nasljednika Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (ICTY/MICT). 

„Nasljeđa ovih sudova su i sve presude kojima je utvrđena i opsada Sarajeva i zločin nad građanima Sarajeva; od presuda protiv Stanislava Galića, Dragomira Miloševića, Ratka Mladića i konačne presude protiv Radovana Karadžića, ali i mnogih drugih“, navodi se u pismu osam udruženja.

Dostavljajući amandman Evropskom Parlamentu Šoltes je izjavio: "Temeljni korak na putu Srbije ka pristupanju Evropskoj uniji znači da treba uložiti napore kako bi se postiglo zajedničko razumijevanje prošlih događaja koji su dio evropske povijesti. Nadalje, vanjska akcija Evropske unije temelji se i karakterizira poštivanje međunarodnog prava, pa se stoga trebaju uzeti u obzir presude Međunarodnog suda pravde i ICTY-a, koje se ne smiju zanemarivati.“

Iz udruženja ističu da je Šoltes svojim dosadašnjim angažmanom vrijedno radio na uspostavljanju saradnje i dobrosusjedskih odnosa u regionu, te da je odnosom prema žrtvama i istini o dešavanjima u Bosni i Hercegovini i posebno Sarajevu, glavnom gradu BiH, dao ogroman doprinos utvrđivanju istine i žrtvama omogućio da se u najvećem stepenu ostvari zamišljena međunarodna pravda. 

#BiH