SARAJEVO, (Patria) - U svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu upriličena je promocija izdanja Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu, časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju 67/2017 i knjige akademika Esada Durakovića Klasično pjesništvo na arapskom, perzijskom i turskom jeziku.
"Ova promocija od izuzetne je važnosti za djelovanje ovakve institucije, kao što je Orijentalni institut, koja će svojim naučnoistraživačkim i naučnokritičkim radom predstaviti što veći broj izvornih djela i građe koja su pisana i koja se pišu na osmanskom turskom, arapskom i perzijskom jeziku kako bi bila dostupna današnjoj naučnoj publici ali i našoj te svjetskoj javnosti. Današnja promocija je posebna i po tome što je posvećena akademiku Esadu Durakoviću, kao znak zahvalnosti za nemjerljiv doprinos u razvoju Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu te cjelokupne bosanskohercegovačke orijentologije. Akademik Duraković, doajen naše orijentalistike, ponovo nas je obradovao svojom knjigom koja će dodatno približiti poeziju i pjesništvo tog vremena našoj stručnoj javnosti“, istaknuo je prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, u svom uvodnom obraćanju.
Dr. Amina Šiljak-Jesenković, viša naučna saradnica za oblast turski jezik i književnost te glavna urednica časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju 67/2017, tokom uvodnog obraćanja prisutnima je govorila o naučnim radovima iz oblasti filologije, dakle, jezika i književnosti, te o prilozima i bibliografijama u ovome broju. Naglasila je kako je riječ je o izvornim naučnim radovima prof. dr. Elme Dizdar, prof. dr. Munira Mujića, dr. Berina Bajrića i prof. dr. Mirze Sarajkića iz oblasti arabistike, Gorana Pavelića iz Zagreba iz oblasti turkologije, te o prilogu prof. dr. Milana Adamovića iz Göttingena i bibliografiji radova akademika Durakovića koju je priredila Minela Đelmo.
Dr. Elma Korić, viša naučna saradnica za oblast historija osmanskog perioda, na održanoj promociji osvrnula se na radove iz oblasti historije i diplomatike te historije umjetnosti i kulturne historije, te je predstavila prikaze objavljenih knjiga iz ovih oblasti.
Knjiga akademika Esada Durakovića Klasično pjesništvo na arapskom, perzijskom i turskom jeziku: Poetološki pristup je multidisciplinarna studija koja svjedoči o kontinuitetu i evaluaciji književnosti na arapskom, perzijskom i turskom jeziku. Autor knjige svojim naučničkim kompetencijama sublimira nekoliko znanstvenih disciplina od orijentalne filologije, historije književnosti, teorije književnosti, metodologije proučavanja književnosti i usmjerava se terminološkom i znanstvenom utemeljenju klasične književnosti na orijentalnim jezicima. Pritom se, kao provodni motiv cijele studije, provlači teza o nedjeljivosti toga „carstva književnosti“, što je sasvim suprotno savremenim podjelama književnosti na temelju etničkih i državno-političkih zajednica. O knjizi je danas govorio prof. dr. Munir Mujić, profesor na Katedri arapskog jezika i književnosti Odsjeka za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu, te prof. dr. Munir Drkić, profesor na Katedri za perzijski jezik i književnost Odsjeka za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu.
Časopis Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu Prilozi za orijentalnu filologiju izlazi jedanput godišnje i u njemu se objavljuju naučni radovi iz oblasti filologije, književnosti, historije i diplomatike, historije umjetnosti i kulturne historije, te prikazi relevantne literature objavljene kod nas i u svijetu u vezi sa tematikom časopisa.