(Patria) – Policija Šri Lanke privela je 60 lica zbog moguće povezanosti sa napadima na crkve na uskršnju nedjelju, jedan od njih je sirijskog porijekla, prenose agencije.
Zvanični izvori tvrde da su napade na tri crkve i četiri hotela izvela najmanje devetorica bombaša samoubica, a sumnja se da je među njima i osoba ženskog spola.
Novinska agencija Reuters saznaje da je ISIL preuzeo odgovornost za napade.
Lica privedena radi ispitivanja su uglavnom iz Šri Lanke, dok je jedna od privedenih osoba iz Sirije.
Većina žrtava su lokalni stanovnici, a među njima je bilo 38 stranih državljana, uglavnom turista iz Velike Britanije, SAD, Australije, Turske, Indije, Kine, Danske, Holandije i Portugala.
Napad koji mnogi nazivaju najvećim terorističkim napadom od 11. septembra, uzdrmao je Šri Lanku u kojoj je mir trajao zadnjih deset godina od završetka krvavog građanskog rata.
Ova otočna zemlja ima gotovo 22 miliona stanovnika. Dvije najveće zajednice su Singalezi koji su uglavnom Budisti (75%) i Tamili čija je religija tradicionalno Hinduizam (18%). Na otoku živi i značajna sunitska muslimanska zajednica (7%) čiji pripadnici govore tamilskim jezikom.
Kršćana ima oko 7.5% i do sada su se uspijevali držati po strani u sukobima, piše Reuters.
Američki predsjednik Donald Trump ponudio je podršku premijeru Šri Lanke kako bi što prije izveli počinioce pred lice pravde. Nezvanični izvori tvrde da će se u istragu uključiti i FBI, kao i protuteroristički timovi iz Velike Britanije.
Desetak dana prije napada, vlada Šri Lanke je dobila dojavu iz Indije o mogućim napadima od strane manje poznate lokalne islamističke grupe.
Još uvijek se pokušava objasniti zašto vlada nije poduzela bilo kakve sigurnosne mjere na osnovu dojave.
Premijer Wickremesinghe je u ponedjeljak izjavio da nije bio upoznat sa upozorenjem, te da uopće nije bio pozvan na sastanke na temu sigurnosti zbog spora sa predsjednikom Maithripalom Sirisenom.
Naime, predsjednik Sirisena je prošle godine smijenio premijera, ali ga je vratio na dužnost po odluci Vrhovnog suda.
Pretpostavlja se da su postojeće frakcije u vladi, uključujući sukob između predsjednika i premijera, uzrokom izostanka reakcije na dojavu o napadu, odnosno nepoduzimanje bilo kakvih sigurnosnih mjera.