Članak

Islamska zajednica: Netačne tvrdnje Milorada Dodika

O sadržaju ovog ugovora pozitivno su se očitovale i ostale tri tradicionalne vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini.

SARAJEVO, (Patria) - Nakon što je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik u javnosti iznio tvrdnju kako Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini kroz ugovor sa državom "traži mnogo veća prava" nego je to slučaj sa ugovorima koje su Katolička crkva i Srpska pravoslavna crkva već potpisale, reagovali su iz Islamske zajednice saopćenjem iz Kancelarije reisu-l-uleme, javlja MINA. 

"Odlučno demantujemo netačne tvrdnje predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika o tome kako Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini kroz ugovor sa državom "traži mnogo veća prava" nego je to slučaj sa ugovorima koje su Katolička crkva i Srpska pravoslavna crkva već potpisale."

Ugovor koji već više godina zbog političkih opstrukcija čeka na potpisivanje u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine nije prijedlog Islamske zajednice već Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Tekst nacrta ugovora je rezultat rada dvije radne grupe, one iz Islamske zajednice i Vijeća ministara i na njemu su radili eksperti koji su sačinili prijedlog usaglašen sa najvišim međunarodnim standardima u ovoj oblasti.

U prijedlogu ugovora za Islamsku zajednicu se ne predviđa ništa više od onoga što je predviđeno i za druge dvije tradicionalne vjerske zajednice. Jedino po čemu se ovaj ugovor razlikuje su neke specifičnosti islamskog učenja kakve imaju i druge vjerske zajednice što je prepoznato i u njihovim ugovorima sa državom.

Osim toga, o sadržaju ovog ugovora pozitivno su se očitovale i ostale tri tradicionalne vjerske zajednice u Bosni i Hercegovini i njega osporavaju samo one politike koje rade na daljnjem sijanju nepovjerenja i koje ga koriste za dnevnopolitička previranja i politička ucjenjivanja.

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini još jednom apeluje na sve političare, a posebno predstavnike državne vlasti, da ovo pitanje ne politiziraju nego da mu pristupe kao pitanju osnovnih ljudskih prava i sloboda i da na taj način okončaju diskriminaciju prema muslimanima i Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini koja na ovaj način poprima i svoje institucionalne oblike, stoji u današnjem saopćenju.

#BiH