Članak

Jean-Claude Juncker: Evropljani više ne vole jedni druge

(Patria) - Jean-Claude Juncker upozorio je na opasnost koja prijeti Evropskoj Uniji, a sastoji se u tome da su, kako kaže, Evropljani 'izgubili njihov kolektivni libido' jedni za druge.

(Patria) - Jean-Claude Juncker upozorio je na opasnost koja prijeti Evropskoj Uniji, a sastoji se u tome da su, kako kaže, Evropljani 'izgubili njihov kolektivni libido' jedni za druge.

Osvrćući se na pometnju koju je u Velikoj Britaniji, ali i u EU izazvao Brexit, Juncker objašnjava da se to desilo iz razloga što je u Velikoj Britaniji – 'mlada' kako je nazvao EU – od samog početka bivala 'sistematski vrijeđana', da bi na koncu bila 'odbačena'.

Junckerova analiza stanja u Evropi dolazi nekoliko dana prije samita lidera koji će u rumunskom gradu Sibiu razgovarati o budućnosti bloka.

Juncker, koji se priprema za odlazak s pozicije predsjednika Evropske komisije u novembru, tvrdi da se tokom njegovog mandata EU bavila 'velikim stvarima', zadržavajući pritom 'skromnost kad su u pitanju male stvari', prenose agencije.

On je također zaključio da je rast stranaka 'euroskeptika' loš znak za Evropu.

'Ne volimo jedni druge, izgubili smo naš kolektivni libido... Pet ili šest godina poslije Drugog svjetskog rata još uvijek je bio tu. Sada bi trebalo biti mnogo lakše Evropljanima da se zaljube jedni u druge nego što je to bio slučaj 1952', objasnio je Juncker.

Osvrnuo se i na Brexit, nazvavši ga 'posebnim slučajem'.

- Ako jednu naciju 40 godina zasipaš porukama da zapravo ne pripada EU, tada je odluka o napuštanju logična, objašnjava Juncker atmosferu i politiku koja je prethodila Brexitu.

Bivši premijer Luxemburga je njemačkom listu Handelsblatt rekao i to da 'nije fer da evropski građani svaki propust evropske demokratije pripisuju Briselu'.

- Evropska komisija radi kako najbolje zna. Ali ne može riješiti svaki problem. Komisija ne može kompenzirati slabosti nacionalnih vlada i demokratija u Evropi. Pogledajte Veliku Britaniju, objasnio je u razgovoru za ovaj njemački list i dodao da 'činjenica da su vlada i opozicija počele razgovarati jedni s drugima tri godine nakon referenduma o Brexitu teško da je pokazatelj snage britanske demokratije'.

 

#Svijet