Članak

Myanmar: Nakon više od godinu dana oslobođeni novinari agencije Reuters

(Patria) – Dvojica novinara novinske agencije Reuters koji su bili uhapšeni u Myanmaru zbog izvještavanja o Rohingya populaciji, oslobođeni su nakon više od 500 dana u zatvoru.

(Patria) – Dvojica novinara agencije Reuters koji su bili uhapšeni u Myanmaru zbog izvještavanja o Rohingya populaciji, oslobođeni su nakon što su proveli više od 500 dana u zatvoru.

Wa Lone (33) i Kyaw Soe Oo (29) uhapšeni su u decembru 2017. godine. Terećeni su zbog navodnog kršenja 'Zvaničnog akta o tajnama' koji datira iz kolonijalne ere. Na temelju optužbi zatvoreni su u Insein zatvor u Yangonu.

Novinari su pušteni na slobodu u utorak na temelju predsjedničkog pomilovanja za 6.520 zatvorenika.

Glavni urednik agencije Reuters Stephen J Adler izjavio je da je 'presretan što je Myanmar oslobodio naše hrabre reportere' i dodao 'od njihovog hapšenja prije 511 dana, postali su simboli značaja slobode medija u cijelom svijetu. Želimo im dobrodošlicu'.

Poznata odvjetnica za ljudska prava Amal Clooney koja je također bila dio njihovog pravnog tima, pohvalila je 'nevjerovatnu odlučnost' Reutersa 'u traganju za pravdom za njihove hrabre  reportere' te je podvukla kako se nada da će njihovo oslobađanje signalizirati čvršću posvećenost slobodi medija u Myanmaru.

'Guardian' piše da je britanski sekretar za vanjske poslove Jeremy Hunt, komentirajući vijest o oslobađanju novinara, otkrio da se lično zauzeo za novinare prošlog septembra kod državne savjetnice Myanmara, demokratske političarke Aung San Suu Kyi. 

U vrijeme hapšenja, dvojica novinara, također državljana Myanmara, istraživala su brutalno nasilje nad Rohingya populacijom od strane vojske Myanmara u avgustu 2017., što je prisililo više od 700.000 ljudi da napusti domove i pobjegne pred masovnim ubistvima u Bangladeš.

Ove godine, dvojica hrabrih novinara Wa Lone Kyaw Soe Oo dobili su Pulicerovu nagradu za izvještavanje o masakru nad Rohingyama.

Dan Chugg, britanski ambasador u Myanmaru, kao i mnogi drugi pojedinci i grupe koji su se borili za oslobađanje novinara, naveo je mnogobrojne propuste sudskog postupka. Između ostalog, činjenicu da je izostao obavezni postupak, te da je ignoriran koncept nevinosti dok se ne dokaže krivica.

Novinari su do kraja insistirali na svojoj nevinosti, a u izjavi su naveli i da se radi o montiranom slučaju gdje im je policija podmetnula zvanične papire u toku jednog sastanka.

Britanski Guardian piše da je i samo suđenje naširoko smatrano namještenim i lažnim, sa neuvjerljivim dokazima i svjedocima. Sud je u septembru presudio 7 godina zatvorske kazne za novinare.

U toku 16 mjeseci koji su prethodili pomilovanju od strane predsjednika Myanmara, vršen je pritisak od strane diplomatskih tijela, organizacija za ljudska prava, stranih vlada, UN-a, vjerskih zvaničnika, ali svi napori su se činili uzaludnim.

Dijalog pomaže

Oslobađanju novinara iz zatvora prisustvovao je i lord Ara Darzi, član britanskog Doma lordova. On tvrdi da je bio uključen u 'nekoliko mjeseci dijaloga' sa vladom Myanmara, Reutersom, UN-om, kao i sa stranim vladama i međunarodnim organizacijama, sve s ciljem pomilovanja novinara.

'Ishod ovog slučaja pokazuje da dijalog pomaže, čak i u najtežim okolnostima', kazao je lord Darzi.

Vijest o oslobađanju dvojice novinara dočekana je sa oduševljenjem i olakšanjem od strane mnogih organizacija u svijetu.

 

#Svijet