NEW YORK, (Patria) - Visoki predstavnik Valentin Inzko obratio se danas Vijeću sigurnosti UN-a i predstavio svoj redovni šestomjesečni izvještaj o statusu provedbe mira u Bosni i Hercegovini, koji se odnosi na period od 16. oktobra 2018. do 15. aprila 2019. godine.
„Sedam mjeseci nakon općih izbora, političkim životom u BiH i dalje dominira proces formiranja koalicija i imenovanja vlasti. Iako su Republika Srpska i većina kantona u Federaciji BiH krenuli u proces formiranja vlasti ubrzo nakon izbora, novo Vijeća ministara i Vlada Federacije BiH, nažalost, još nisu imenovani“, rekao je visoki predstavnik.
Na početku svog obraćanja, visoki predstavnik je naglasio pitanje koje je nedavno podiglo tenzije – potez zakonodavnih tijela Republike Srpske sa ciljem stvaranja rezervnog sastava policije RS. To je izazvalo zabrinutost u Federaciji BiH gdje je nadležna parlamentarna komisija rekla da će povući isti potez. „Trenutni politički diskurs o rezervnom sastavu policijskih snaga u entitetima, koji je pokrenut jednostranim potezom RS na ovu temu, ne doprinosi miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Naprotiv, time je pokrenuta negativna spirala nepovjerenja i međusobnog nadmetanja. Umjesto toga, organi vlasti na svim nivoima trebaju da rade na boljoj saradnji kako bi javnu sigurnost podigli na najviši nivo i obezbijedili sigurno okruženje. Imigracija te pitanja koja se tiču izbjeglica i azila spadaju u ustavne nadležnosti državnih institucija i njihove kapacitete treba ojačati. To bi bio odgovarajući primjer bolje saradnje", rekao je visoki predstavnik.
Nažalost, pozivanje na podjele i destabilizirajuća retorika, kojoj ponekad pribjegavaju isti oni lideri koji deklarativno ističu svoje opredjeljenje za evropski put BiH, obilježili su period na koji se odnosi ovaj izvještaj. Pored separatističkih izjava pojedinih političara iz Republike Srpske, vodeće hrvatske političke stranke uporno odbacuju presude međunarodnih sudova koje se odnose na njihovo ratno rukovodstvo i nastoje oživjeti strukture tadašnje paradržave. Također, početkom godine, vodeća bošnjačka politička stranka najavila je svoju namjeru da ospori naziv entiteta Republika Srpska što je očekivano vodilo ka daljnjim prijetnjama otcjepljenjem. U ovom kontekstu, visoki predstavnik je naglasio da „Ustav BiH potvrđuje da se Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta: Federacije BiH i Republike Srpske.“
Nedostatak opredijeljenosti za vladavinu prava u BiH i dalje predstavlja veliki problem. Visoki predstavnik je spomenuo neprovedene presude u predmetu Ljubić te presudu u vezi s izbornim sistemom u Mostaru, a zbog neprovođenja potonje presude lokalni izbori u Mostaru nisu održani od 2008. godine. Također je naglasio neuspjeh u provedbi presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci i u sličnim predmetima, zbog čega je i dalje na snazi sistem koji diskriminira neke građane jer im onemogućava kandidiranje za javne funkcije. Nadalje, visoki predstavnik je naglasio da nekoliko kantona u Federaciji BiH još uvijek nije ispunilo svoju obavezu da osiguraju potpunu ravnopravnost pripadnika srpskog naroda, dok organi vlasti u Republici Srpskoj i dalje ne poštuju sudske odluke o registraciji vojne imovine i 9. januaru kao Danu Republike Srpske.
Na kraju svog obraćanja, visoki predstavnik je zatražio od političkih lidera da prestanu s neodgovornom retorikom i da naprave iskorake kako bi BiH nastavila napredovati na putu ka EU.
Za kraj visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko je citirao lorda Paddya Ashdownada: „BiH je mjesto koje nikad ne možemo ostaviti“.