Članak

Ključne izmjene Zakona o visokom obrazovanju odnose se na Medicinski fakultet?

Izmjene bi trebale obuhvatiti da se nastavnom bazom organizacionih jedinica medicinske grupacije proglase i druge zdravstvene ustanove u KS.

Piše: Amra Varatanović

Pred zastupnicima Skupštine KS uskoro bi se trebao naći Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, a nakon što su se u implementaciji aktuelnog zakona pojavile brojne poteškoće, posebno na Medicinskom fakultetu odakle su zbog tumačenja odredbe člana 151. zakona otjerani redovni i vanredni profesori, kao i docenti i asistenti jer više nisu imali radni angažman na KCUS-u. Kako je potvrdila ministrica obrazovanja, nauke i mladih KS Zineta Bogunić za Patriju Prijedlog je danas skinut sa dnevnog reda. 

Prema informacijama koje su poznate bit će izmijenjena tri člana, a jedan od najvažnijih je i izmjena upravo člana 151. aktuelnog zakona koji propisuje da je KCUS nastavna baza grupacije medicinskih nauka. Iako je zakon ostao nedorečen jer ne definiše da je KCUS „jedina“ nastavna baza, to je bilo dovoljno za slobodno tumačenje rukovodstva Medicinskog fakulteta i KCUS-a.
Izmjene bi trebale obuhvatiti da se nastavnom bazom organizacionih jedinica medicinske grupacije proglase i druge zdravstvene ustanove u KS i to: Opća bolnica „Prim.dr. Abdulah Nakaš“, JU Dom zdravlja KS, Zavod za hitnu medicinsku pomoć, JU Zavod za bolesti ovisnosti KS. 

Više od godinu traje pravna bitke redovnih profesora kojima su otkazani ugovori o radu na Medicinskom fakultetu iako prema članu 94. Zakona o visokom obrazovanju „redovni profesor zaključuje ugovor o radu na neodređeno vrijeme“. Nigdje se ne navodi da postoje bilo kakvi uvjeti za to, a naročito ne da je uslovljeno nastavnom bazom. Među profesorima koji su na najgrublji način diskriminisani vlada mišljenje da bi cijeli zdravstveni sistem trebao biti nastavna baza, odnosno sve zdravstvene institucije gdje mladi ljekari mogu steći potrebna znanja i vještine za dalji napredak. Proizvoljnim tumačenje odredbi zakona na Medicinskom fakultetu zaustavljen je dalji akademski napredak, naročito mladih ljekara. 

Još jedna izmjena tiče se većine u Nastavno-naučnom vijeću Medicinskog fakulteta, odnosno da bi to trebali biti profesori sa tog fakulteta, a ne samo kliničari kao što je sada slučaj.   

Druge izmjene odnose se na i ovlasti rektora da ima pravo ne potpisati odluku o izboru dekana/dekanese ukoliko ima dokaze da je „kršio zakon, Statut UNSA-e“. 

#BiH