Članak

Ruže u Drini za ubijene i nestale: Dani sjećanja na genocid u Bratuncu

Njihova tijela bacana su u rijeku Drinu, te u masovne grobnice kao što su Redžići. 

BRATUNAC, (Patria) - Predstavnici Udruženja logoraša Bratunac kao i Saveza logoraša BiH, preživjele žrtve, članovi porodica, predstavnici vlasti danas su u Bratuncu obilježili 27. godišnjicu stradanja Bošnjaka u tom gradu u okviru programa obilježavanja „Dani sjećanja na genocid u Bratuncu“. 

Na gradskom stadionu u centru Bratunca bilo je zatočeno 6.000 ljudi gdje su razdvajani muškarci od žena i odvedeni u logore. Muškarci u fiskulturnu salu OŠ „Vuk Karadžić“, a žene u tzv. ženski logor u zgradi policije gdje su bili izloženi najmonstruoznijim zlostavljanima i ubijanjima. Zatočene žene i djevojke masovno su silovane, ubijane. Samo u fiskulturnoj sali ubijeno je oko 200 bratunačkih Bošnjaka. 

Njihova tijela bacana su u rijeku Drinu, te u masovne grobnice kao što su Redžići. Položeno je cvijeće kod gradskog stadiona u Bratuncu, te u fiskulturnoj sali nekadašnje OŠ "Vuk Karadžić" gdje su bili zatočeni Bošnjaci Bratunca.  

Obilježavanje stradanja Bošnjaka Bratunca okončano je bacanjem ruža u rijeku Drinu sa mosta koji povezuje Bratunac i Ljuboviju na kojem je također ubijen veliki broj Bošnjaka.

Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša BiH kaže za Patriju da je i u Bratuncu počinjen genocid, a da su žrtve ubijane i njihova tijela sakrivana po masovnim grobnicama. 

”Mi na svim stratištima i mjestima zločinima ukazujemo na to da ne smijemo zaboraviti. Moramo vršiti pritisak na institucije da procesuiraju one koji su počinili zločine. Danas smo u Bratuncu, juče smo bili u Brčkom, Vlasenica, Prijedor. Mi u kontinuitetu imamo negiranje zločina, negiranje genocida, kazao je Mešković. 

Sutra će u Bratuncu biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop za tri identifikovane žrtve zločina iz 1992. godine. 

#BiH