Piše: Amra Varatanović
SDA je još jednom pozvala Fahrudina Radončića i Savez za bolju budućnost da zajedno sa Demokratskom frontom formiraju snažan patriotski politički savez na državnom i federalnom nivou.
Nije dugo trebalo da Radončić odgovori na poziv SDA. Već sljedeće sedmice zasjedat će Predsjedništvo SBB-a i „institucionalno odgovoriti na poziv SDA“. Ovo bi se moglo tumačiti da Radončić već zna odgovor, ali da se ipak sve treba formalizirati kroz stranačke organe.
Nije tajna da su se predsjednici SDA i SBB-a Bakir Izetbegović i Radončić sastajali u proteklom periodu, ali da nije bilo „zelenog svjetla od SBB-a“, kako je to slikovito dočarao Izetbegović prije nekoliko dana.
Zarad jake koalicije SDA će podijeliti i tri pozicije koje su joj pripale u Vijeću ministara BiH. Tako će SDA za sebe ostaviti Ministarstvo vanjskih poslova, DF će dobiti Ministarstvo odbrane, a SBB Ministarstvo sigurnosti.
Sve glasnije se govori da će za ministra vanjskih poslova SDA kandidirati Denisa Zvizdića. U delegaciji SDA koja je održavala sastanke sa potencijalnim koalicionim partnerima nije bilo Zvizdića. Čak se govori da je u toku pregovora između PDA i SDA Zvizdić na sastanak u Centrali došao nepozvan. Na sastanke sa delegacijom HDZ-a Izetbegović je bio u društvu Adila Osmanovića, Šefika Džaferovića, ali opet nije bilo Zvizdića.
Ukoliko bi SDA zaista dala Zvizdića za ministra vanjskih poslova, tim potezom on bi ispao iz utrke za predsjednika SDA.
Zvizdić ima sve kompetencije da bude ministar vanjskih poslova, naročito nakon mandata na čelu Vijeća ministara BiH. Pokazao se kao umjeren političar koji je jasno definisao kako bi vodio pomirujuću politiku sa partnerima, a što je u cijelom bh. političkom diskursu itekako potrebno. Takav princip je dobar i za vođenje stranke.
Ukoliko bi Izetbegović ostao i drugi mandat na čelu SDA, pitanje je koliko bi zaista ta stranka bila spremna na prijeko potrebne reforme. Izetbegović je nedavno sasvim precizno detektirao probleme unutar SDA: da su vodeći ljudi stranke stari, imaju više funkcija i dugo su na istim pozicijama, da se stranka od bošnjačke treba okrenuti ka probosanskoj sa učešćem više Hrvata i Srba, da treba više mladih i žena. Dakle, skoro sve, osim da se treba promijeniti i prvi čovjek SDA. Možda je zbog toga rekao da mandat za jednu funkciju treba ograničiti na 12 godina.
Svjestan je Izetbegović da Zvizdić uživa podršku i evropskih političara. Solidan odnos ima sa liderima iz regiona, ali i predstavnicima Evropske unije i drugih institucija. Zvizdić je jedini iz BiH bio pozvan na Berlinski samit koji su organizirali njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron.
Zvizdić je već jednom odustao od utrke za člana Predsjedništva BiH iako je bez ikakve muke mogao biti pobjednik. Da li će odustati i od borbe za prvog čovjeka SDA, znat ćemo uoči samog Kongresa SDA 14. septembra.