Članak

Posjetu Muzeju zločina protiv čovječnosti i genocida uvrstiti u školske programe

U Muzeju su postavljeni i ekrani na kojima se prikazuju dokumentarci i svjedočenja o zločinima tokom agresije na BiH.

SARAJEVO, (Patria) - „Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida“ u julu ove godine obilježit će tri godine postojanja, a u njemu su izloženi originalni eksponati i dokumentacija iz perioda agresije na BiH, zločina nad stanovništvom i genocida u Srebrenici u julu 1995. godine.

Svi eksponati koji se mogu vidjeti u Muzeju imaju objašnjenje na bosanskom i engleskom jeziku, a s obzirom da je jedan dio i dokumentacija (brojne fotografije) koja je korištena u Haškom tribunalu ona ima i zvanične oznake krivičnog predmeta u kojem su korištene. 

Posjetioci Muzeja većinom su strani turisti, ali i brojni zvaničnici iz cijelog svijeta koji provedu i po nekoliko sati gledajući dokaze zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini. Jedan dio postavke odnosi se na opsadu Sarajeva, drugi na zločine nad djecom, treći na logore u kojima je bilo zarobljeno civilno stanovništvo, napadi i rušenje bogomolja, presude u Hagu, genocid u Srebrenici, masovne grobnice...

Makete logora u BiH

U Muzeju su postavljeni i ekrani na kojima se prikazuju dokumentarci i svjedočenja o zločinima tokom agresije na BiH. Obilazak Muzeja trebalo bi uvrstiti i u školske programe kako bi se istina o agresiji prenosila s generacije na generaciju i održalo sjećanje kao opomena na strahote rata. 

Posebna prostorija u Muzeju odvojena je samo za posjetioce gdje mogu ostaviti svoju poruku nakon posjete. Ne zna se broj jezika na kojima su ispisane poruke, a sve one osuđuju počinjene zločine, te pozivaju na mir i da se više nikada nikome zlo ne ponovi. Također, posjetioci ostavljaju poruke i u knjizi utisaka, navodeći da je Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida svojevrsni svjedok najtežih zločina počinjenih na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.  

Poruke koje ostavljaju posjetioci na svim jezicima svijeta 

Iako veliki broj posjetilaca u Muzej dođe sa već nekim saznanjima o ratnim zbivanjima u BiH, najčešće ostanu šokirani saznanjem na koji način su stradavala djeca, masovnim silovanjima žena, zarobljavanjem i ubistvima u logorima u BiH i najgorim od svih genocidom u Srebrenici. 

Muzej je otvoren svakim danom od 9 do 21 sat, a u pripremi su i novi eksponati. 

#BiH