Piše: Amra Varatanović
Lista čekanja za operaciju kuka u Općoj bolnici „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ već je skoro ispunjena za 2021. godinu. Iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu nisu odgovorili na pitanje o tome koliko se na KCUS-u čeka na operaciju kuka.
Direktor Opće bolnice Zlatko Kravić u više je navrata isticao kako je povećan broj pacijenata u toj bolnici, a posebno kada je riječ o operacijama iz sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite (operacija kile, žuči, slijepog crijeva...), nakon što je na čelo KCUS-a došla Sebija Izetbegović u januaru 2016. godine. Pacijenti koji trebaju te operativine zahvate, sa KCUS-a vrlo često šalju u Opću bolnicu, čime se rasterećuje KCUS, a opterećuje bolnica koja ima daleko manji budžet nego što je to slučaj sa KCUS-om. Upravo se izdvajanje za KCUS problematiziralo i na Skupštini Kantona Sarajevo, gdje su zastupnici izrazili nezadovoljstvo uslugom na KCUS-u, ali i svim problemima na koje se žale pacijenti.
Direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović više puta je izjavila da nema listi čekanja, ali je pravo pitanje koliko se operacija uradi na Odjelu ortopedije KCUS-a i da li je došlo do smanjenja pruženih usluga. Prema izvorima Patrije iz KCUS-a, od sedam sala u kojima su se nekada radile operacije, sada se najčešće operiše u jednoj ili dvije sale.
Iz KCUS-a je prošle godine otišao značajan broj ljekara među kojima je više poznatih ortopeda kao što su profesor Ismet Gavrankapetanović, profesor Mirza Bišćević, doktor Hasan Tanović, Semin Bećirbegović, Senad Maksić... Njihov prelazak u Opću bolnicu povukao je i brojne pacijente, ali i otvorio pitanje koliko su ortopedi na KCUS-u spremni da rade najsloženije operacije koje su se ranije izvodile pod vodstvom stručnjaka svjetskog glasa.
Iako iz KCUS-a tvrde da su ljekari na Klinici za ortopediju spremni za bilo koji operativni zahvat, evidentno je da je odlazak brojnih ljekara utjecao i na povjerenje pacijenata.
Trakavica koja traje već drugu godinu nakon odlaska brojnih ljekara sa KCUS-a najviše utječe na pacijente i njihovo zdravlje. Još je poraznija činjenica da ni tri pune godine „probnog perioda“ zatvaranja Klinike urgentne medicine (KUM) na KCUS ponedjeljkom i petkom po naredbi direktorice KCUS-a, nije zvanično određen „put pacijenta“. Kako je to bio slučaj na brojnim primjerima, a što je potvrdio i direktor Kravić vrlo često pacijenti se iz Opće upućuju na KCUS pogotovo u slučajevima kada je potrebna usluga iz tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite. Time se gubi dragocjeno vrijeme, povećavaju troškovi, a pacijente ionako niko ništa ne pita.
Put pacijenta trebao bi biti prioritet Ministarstva zdravstva KS i ministrice Amele Sofić kojim bi se konačno utvrdilo da Hitna pomoć odlučuje gdje vozi pacijenta bez obzira koji je dan u sedmici.