Članak

Bivša predsjednica Suda BiH: Pravosuđe je počelo slabiti kada je predato u ruke domaćim ljudima

Ona smatra da je neophodno mijenjati Zakon o visokom sudskom i tužilačkom vijeću, krovnoj pravosudnoj instituciji u zemlji.

(Patria) - Bivša predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso u osvrtu na stanje u pravosuđu za Glas Amerike kazala je da je na sceni „početak kraja jedne pravosudne ere koja je strmoglavo krenula ka dnu”, prenosi agencija Patria.

Sistem, prema riječima Kreso, počeo je slabiti onog trenutka kada je međunarodna zajednica odlučila pravosuđe predati u ruke domaćim ljudima. Gledajući danas na to vrijeme, Kreso je uvjerenja da je riječ o slaboj procjeni iako se radilo o dobrim namjerama iz razloga što se pokazuje da su mnogi nedorasli izazovima sadašnjeg vremena da vode pravosuđe.

„Mislim da se i međunarodna zajednica ponovo mora energičnije uključiti probleme rješavanja i spasiti ono što se spasiti da”, kaže Kreso.

Kada je počela reforma pravosuđa 2001. godine, Kreso se vraća u pravosudni sektor, a tri godine poslije je imenovana za predsjednicu Suda BiH, gdje se zadržala narednih 12 godina. Ona smatra da je neophodno mijenjati Zakon o visokom sudskom i tužilačkom vijeću, krovnoj pravosudnoj instituciji u zemlji.

Važeći zakon, pojašnjava, članovima Vijeća nudi široke ovlasti koje se mogu zloupotrijebiti u slučajevima poput imenovanja sudija i tužilaca, ocjenjivanja i dovođenja podobnih ljudi.

Nekadašnja predsjednica Suda BiH je iznijela svoje viđenje afere u kojoj se našao prvi čovjek Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija. Nedopustivo je, kaže, u kafani voditi bilo kakav razgovor o predmetima, a što je, kako smatra, bio razlog za raspravu među članovima Vijeća jer je riječ o kršenju etičkih normi.

„Nikome to nije palo napamet da pokuša razgovarati o tome. Naprotiv, svi su jednoglasno dali podršku”, kaže Kreso.

Ona kaže da sadašnji članovi Visokog sudskog i tužilačkog vijeća vuku poteze zbog kojih se ne bi trebali nalaziti na tim pozicijama. Kreso je povukla paralelu sa slučajem nekadašnjeg glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milorada Barašina koji je kažnjen smjenom sa pozicije zbog kontakata koji su neprimjereni.

„Barašin je disciplinski odgovarao što se u kafani sastao sa čovjekom za kojeg se sumnjalo da je švercer oružjem, a nije bilo nikakvog postupka protiv njega”, kaže bivša predsjednica Suda BiH.

U čitavom haosu, kako kaže, Kreso primjećuje i jednu pozitivnu stvar, a to su pojedinci poput sudija Suda BiH Branka Perića koji se bune protiv trenutnog stanja koje se „kosi sa svim principima časne struke”.

#BiH