(Patria) - Vlada Federacije BiH je razmatrala Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH kojeg je, po skraćenom postupku, predložio zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Hamdija Abdić.
Kako je istaknuto u mišljenju Vlade, predložene izmjene i dopune Zakona direktno utječu na pripadajuće prihode kantona, smanjujući njihov udio u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza za finansiranje funkcija kantona sa 51,48 na 51 posto. Predloženo je da izmjene zakona idu u redovnu procedure, što prema saznanjima Patrije predlagač inicijative neće uvažiti, te će kako je ranije najavljeno Zakon ići u skraćenom postupku.
“Čitajući Zakon, zaključio sam da su vjerovatno iz opravdanih razloga neki kantoni favorizirani sa većim koeficijentom raspodjele. Tako je Kanton Sarajevo dobio koeficijent 2, dok je Bosansko podrinjski kanton Goražde dobio, a Kanton 10 dobio 1,1. Radi posebnih rashodovnih potreba određenih općina mjenjani su koeficienti raspodjele pa je tako Općina Trnovo dobila dobila koeficient 1,8 a Općina Vogošća 1,4.
Kao što znate Grad Bihać i Općina Velika Kladuša već drugu godinu opterećene migrantskom krizom. Tokom ovog perioda lokalne vlasti su izgubile stabilnu finansijsku osnovu i samostalne izvore prihoda na osnovu kojih bi ravnomjerno i u kontinuitetu djelovale na ekonomskom razvoju svojih lokalnih zajednica.
Primjera radi unazad nekoliko godina Grad Bihać je ostvarivao prosječnu finansijsku korist od privatnih i društvenih investicija te po osnovu toga u gradski Budžet obezbjeđivao je na ime naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta i rente prosječno oko 3.633.850,00 KM”, navodi u inicijativi Abdić.
U 2018. godini na ime ovih dadžbina Grad Bihać je oprihodovao osam puta manje odnosno 401.446,85 KM.
“Iz navedenih podataka jasno se vidi da su ekonomske štete uzrokovanje migrantskom krizom za Grad Bihać katatrofalne. Želim istaći da sam naveo samo jedan od gradskih prihoda, a i ostali su na sličnom nivou. Siguran sam da ovakav financijski rezultat nije samo radi migrantske krize ali predstavlja jedan od glavnih uzročnika”, navodi Abdić.
Suština izmjena se ogleda u saniranju ekonomske štete uzrokovane migrantskom krizom u Gradu Bihaću i Općini Velika Kladuša.
“Predlažem da se izmjeni i dopuni član 6. i da se ubaci stavka f) saniranje ekonomske štete uzrokovane migrantskom krizom u Gradu Bihaću za 0,20 i Općini Velika Kladuša 0,03. Navedena sredstva bi se obezbijedila solidarnom raspodjelom finansiranja funkcija kantona”, navodi zastupnik.
Kako navodi dalje usvajanjem ove incijative obezbjeđuju se tek simbolična sredstva za Grad Bihać i Općinu Velika Kladuša u odnosu na ekonomsku štetu koju trpe. Na ovaj način Predstavnički dom i Dom naroda FBiH bi pokazao volju da barem dijelom obeštete odnosno pokažu solidarnost prema Bosanskoj Krajini odnosno Gradu Bihaći i Općini Velika Kladuša koji zaista trpe veliku štetu na ekonomskom, ekološkom i svakom drugom planu.
“Moram istaći da je trend odlaska mladih sa ovih krajeva bio i prije migrantske krize ali se ovom pojavom u najmanju ruku udvostručio. Moram naglasiti i to da zbog medijske kampanje oko migrantske krize mnogi investitori koji su imali namjeru ulaganja u Grad Bihać i Općinu Velika Kladuša svoje investicije su obustavili ili su odustali od njih. Naglašavam da je turizam u Gradu Bihaću bio u velikom usponu međutim da se primjetiti da u zadnje vrijeme u rapidnom padu”, obrazložio je Abdić svoju inicijativu.