SARAJEVO, (Patria) - Ovogodišnji Internacionalni festival književnosti Bookstan u Sarajevu bit će održan od 3. do 6. jula. Jedan od najvećih festivala u regionu već četvrtu godinu zaredom okuplja najznačanije književnike i književne kritičare iz regiona i svijeta.
“Radujemo se dolasku Buybookovih autora koji više ne žive u Bosni i Hercegovini a koji su u njoj rođeni te svoje uspješne književne karijere grade diljem svijeta”, saopćeno je iz Direkcije Internacionalnog festivala književnosti Bookstan.
“Također, sa zadovoljstvom najavljujemo i nova izdanja u Buybookovoj produkciji, namjenski pripremana za premijerno predstavljanje na Bookstanu uz dolazak gostiju koji će proslaviti određene jubileje te prateći program posvećen drugim oblastima umjetnosti, poput izložbe fotografija Milomira Kovačevića Strašnog i izložbe Rudolfa Kutzlia ‘Bogumili’”.
Program prethodna tri festivalska izdanja definirali su kuratori ili jezik na kojem autori pišu, te je festival Bookstan ugostilo autore po izboru Aleksandra Saše Hemona, jednog od najznačajnijih svjetskih pisaca današnjice i Bookstanovog suosnivača. Na drugom festivalu njemački jezik je bio programski okvir, te su u Centralnom programu Bookstana ugošćeni autori koji pišu na njemačkom, neovisno o tome da li im je to maternji ili jezik zemlje u koju su emigrirali. Posljednje festivalsko izdanje proteklo je u znaku izbora Geerta Maka, kuratora trećeg Bookstana, jednog od najznačajnijih evropskih pisaca i novinara te dugogodišnjeg Buybookovog autora.
RADIONICE BOOKSTANA
Internacionalni festival književnosti Bookstan od osnivanja organizuje radionice za mlade književne kritičare koje u cijelosti stipendira Izdavačka kuća Buybook i Fond otvoreno društvo BiH.
Na predstojećem Bookstanu održaće se radionica na temu Književna kolumna, u trajanju od 30. juna do 6. jula. Voditelj radionice će biti književni kritičar Vladimir Arsenić. Na radionici će učestvovati 20 studenata iz BiH, Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Slovenije.
„Razvijanje književno-kritičkog mišljenja nije bitno samo za književno polja i njegovo uređenje, već i za promovisanje i promišljanje kulturnih vrijednosti kao takvih, ali i za destabilizaciju kulturnih identiteta i politika koji su dominantni i u velikoj mjeri okoštali u sopstvenim nacionalnim, akademskim ili uskostručnim dogmama. Književna kritika služi upravo tome da te i takve dogme prepozna, ogoli i učini vidljivim ne samo unutar sistema književnosti i kulture, već i u društvu uopšte“, poručio je ovogodišnji voditelj radionice Vladimir Arsenić.
FANTOM SLOBODE
Na četvrtom Bookstanu izbor autora i autorica koji dolaze iz cijelog svijeta odredile su centralne festivalske teme, a to su ovoga puta „Fantom Slobode“ i „Građanin/ka svijeta“.
Na ruševinama svijeta koji je nekada postojao i okolnostima koje su se potpuno promijenile nakon ratova devedesetih na prostoru bivše Jugoslavije, zahvaljujući književnicima, novinarima, brojnim posvećenim intelektualcima, iznova je kreiran zajednički kulturni prostor ili prostor slobode unutar kojeg su se ljudi, bez obzira na zvanične politike zemalja iz kojih su dolazili, međusobno povezivali i okupljali oko književnosti ali i oko književnih i news magazina koji su bili svojevrsni svjetionici slobode i progresivne misli.
U okviru programa „Fantom slobode“ festival Bookstan će ugostiti one koji su bili najagilniji borci i borkinje za obnavljanje zajedničkog kulturnog prostora nakon ratova devedesetih te se okupljali oko Buybooka u njegovom začetku jer su knjige bile prvo što je poteklo preko granica novouspostavljenih država.
“U programu podsjećanja na Buybookove početke sjetićemo se i onih koji nažalost nisu među nama, poput pokojnog Predraga Lucića, jednog od najznačajnijih južnoslovenskih književnika i novinara”, istakli su iz Direkcije Internacionalnog festivala književnosti Bookstan.
GRAĐANIN/KA SVIJETA
“Druga festivalska tema predstojećeg Bookstana biće Citizen of the World/Građanin/ka svijeta, povodom koje nam stižu brojni međunarodni autori i autorice u namjeri da razgovaramo o prevazilaženju nacionalnih koncepata i insistiranja na čistim identitetima. Ova tema naslanja se na naš centralni festivalski moto No East, No West i potrebu da stvorimo prostor izvan teritorijalnih granica i ograničena, prostor zajedništva unutar kojeg se komunicira univerzalnim jezikom solidarnosti i prepoznavanja različitosti koje nas povezuju.”
Tokom prve tri godine održavanja, na Bookstanu je učestvovalo skoro 200 domaćih, regionalnih i svjetskih autora i autorica među kojima su: Rabih Alameddine, Frank Westerman, David Mitchell, Rawi Hage, Kamila Shamsie, Hanif Kureishi, Mona Eltahawi, John Freeman, Amila Buturović, Ece Temelkuran, Dubravka Ugrešić, Miljenko Jergović, Bekim Sejranović, Ilija Trojanow, Faruk Šehić, Xiaolu Guo, Vladimir Pištalo, Damir Karakaš, Nellja Veremej i brojni drugi.