SARAJEVO, (Patria) - Dvodnevna Konferencija o medijima Jugoistočne Evrope počela je danas u Sarajevu, a organiziju je Ured predstavnika za slobodu medija OSCE-a i Misija OSCE-a u BiH.
U obraćanju na konferenciji za novinare predstavnik OSCE-a za slobodu medija Harlem Desire kazao je da se novinari i mediji suočavaju sa mnogim izazovima, i da Konferenciji prisustvuju novinari iz velikog broja medijskih kuća iz BiH, a i šire.
“Mediji se bore za slobodno i nezavisno okruženje, koje je također i pluralističko. Uvjereni smo da je razvoj medija apsolutno ključan za razvoj demokratije u ovom regionu. Nažalost bili smo svjedoci posljednjih godinu dana, od prošle medijske konferencije, da je bilo napada i zastrašivanja novinara”, poručio je Desir..
Dodao je da se mediji suočavaju i sa problemom koncentracije vlasništva nad medijskim kućama, jer mali broj ljudi pokušava imati kontrolu nad informacijama.
“Bilo je i dosta političkog utjecaja, pa i na djelovanje javnog servisa koji treba biti u potpunosti nezavisan. On ne treba biti propagandna mašina u službi vlade i stranaka, nego u službi građana. Osim ovih pitanja razgovarat ćemo i o digitalizaciji, novog poslovnog okruženja i da ohrabrimo dolazak do novog medijskog okruženja”, rekao je Desir.
Također, dodao je, žele da se razvije solidarnost između medija.
“U različitim državama regije vidjeli smo da su se građani mobilizirali u podršci slobodnim i nezavisnim medijima. Željeli bismo da se ostvari solidarnost među medijima i razmjena najboljih praksi. Raznolikost, sigurnost i solidarnost su tri osnovne ideje za razvoj medija u Jugoistočnoj Evropi koje želimo istaći na konferenciji, a s koje će proisteći preporuke vlastima”, zaključio je svoje obraćanje Desir, prenosi Patria.
Konferencija je u prethodnim godinama održavana u Sarajevu, Beogradu, Tirani, Budimpešti, i Strugi.
Šef Misije OSCE-a u BiH Bruce G. Berton rekao je u izjavi da svi znaju pitanja koja se tiču slobode medija u BiH, bez obzira radi li se o sigurnosti novinara, nejasnom vlasništvu ili političkim utjecajima na medije.
Berton je u uvodnom obraćanju, uoči početka Konferencije o medijima jugoistočne Evrope, kazao da su novinari i dalje u opasnosti, samo zbog toga što rade svoj posao i da BiH nije izuzetak.
“Njih tuže pred sudom, prijete im i fizički napadaju. Statistike ukazuju na pogoršanje medijskog okruženja, ali suhoparne brojke ne mogu istinski da ilustruju realnost ovog problema”, poručio je Berton.