(Patria) – Lideri zemalja članica EU susrest će se u četvrtak na samitu na kojem će, između ostalog, razmatrati kandidate za vrhovne pozicije u Briselu.
Na sastanku Evropskog vijeća, EU lideri će donijeti 'relevantne odluke o imenovanjima za naredni institucionalni ciklus i usvojiti stratešku agendu EU za period 2019. – 2024.'
Nakon poslijepodnevnog radnog dijela, lideri će se susresti na 'poslovnoj večeri' praćenoj konferencijom za medije u kasnim večernjim satima.
27 lidera (bez Velike Britanije) će se susresti na Euro samitu gdje će raspravljati o novom budžetu i drugim pitanjima od operativnog i strateškog značaja, nakon čega će održati konferenciju za medije na kojoj će se predstaviti zaključci dvodnevnog samita.
Dosadašnje pregovore parlamentarnih grupa i premijera zemalja članica obilježila su neslaganja u pogledu adekvatne zamjene za dosadašnjeg predsjednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckera koji odlazi s funkcije u oktobru.
Izbor je tako težak i interesi složeni i različiti da se čak i dosadašnji saveznici Angela Merkel i Emmnuel Macron ne mogu složiti u pogledu kandidata; Merkel podržava Manfreda Webera, dok Macron ima više favorita, između ostalih Margrethe Vestager i Fransa Timmermansa.
Rezultati izbora za Evropski parlament održanih prije mjesec dana, doveli su do fragmentiranosti parlamenta koji, po prvi put u njegovoj historiji, u novom sastavu nema većinsku političku grupu nego je duboko podijeljen na proevropske saveze, Zelene i populističke anti-EU stranke.
Utoliko se pretpostavlja da će se samit završiti bez dogovora o imenovanjima, što će u konačnici vjerovatno imati za ishod drugi samit sredinom ljeta.
Podsjećamo, EU bira predsjednika Evropske komisije i Evropskog vijeća, šefa vanjske politike, predstavnika Evropskog parlamenta i direktora Centralne banke.
Kada je u pitanju najvažnija od pet pozicija, a to je predsjednik Evropske komisije, kandidata mora imenovati kvalificirana većina Evropskog vijeća koju čine 21 nacionalni lider, nakon čega imenovanje treba odobriti većina u Evropskog parlamentu što je 376 od 751 članova parlamenta.
'Lakše' tačke dnevnog reda
Predsjednik Evropske komisije na odlasku, Jean-Claude Juncker i predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk predstavit će kratak izvještaj o toku Brexita za koji je EU odredila novi rok za Veliku Britaniju – 31. oktobar. Oni će također razgovarati o pripravnosti EU za scenario Brexita bez sporazuma.
Osam zemalja članica zahtijevaju snažniju posvećenost pitanju klimatskih promjena i planu aktivnosti do 2050. Danska, Kipar, Latvija, Luksemburg, Holandija, Portugal, Španija i Švedska žele da samit pošalje snažnu poruku uoči UN samita u septembru.
Na dnevnom redu naći će se i pitanje proširenja EU; Albanija i Sjeverna Makedonija su trebale započeti pregovore o članstvu, ali čini se da će se taj proces produžiti za nekoliko mjeseci jer EU lideri rješavaju 'urgentnija pitanja'. To je izazvalo paniku u proevropskim redovima Sjeverne Makedonije, najviše zbog rasta populizma u toj zemlji, piše Euronews.