SARAJEVO, (Patria) - Referendum o članstvu Ujedinjenog Kraljevstva u Evropskoj uniji održan je na današnji dan prije tri godine, 23. juna 2016. godine, a građani su na referendumu odlučili da žele razlaz sa EU.
Za Brexit je glasalo 51,9 posto Britanaca, a za ostanak u EU je bilo 48,1 posto.
Dilema o Evropskoj uniji u Velikoj Britaniji postojala je još od pridruživanja Evropskoj ekonomskoj zajednici 1973.
U skladu s prijedlogom Konzervativne partije, legalni osnov uspostavljen je u Parlamentu kroz Zakon o Referendumu o Evropskoj uniji 2015. Ovo je drugi referendum o članstvu u Evropskoj uniji; prvi je održan 1973. i za rezultat je imao 67% glasača koji su za članstvo u EU.
Referendumsko pitanje glasilo je "Da li bi Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo ostati članica EU ili napustiti EU?".
U godinama poslije referenduma u javnosti su se pojavile tvrdnje da su Britanci promijenili mišljenje o Brexitu, ali je Parlament odlučio da je razlaz definitivan.
Prvi čovjek britanske vlade u vrijeme referenduma bio je David Cameron, koji je po objavljivanju rezultata podnio ostavku, poručivši da novi premijer treba voditi pregovore o izlasku iz EU.
Pregovore je povela Cameronova nasljednica Theresa May, ali je i ona platila političku cijenu Brexita. Nakon nekoliko propalih pokušaja da osigura sporazumni razlaz sa EU, koje je redom odbijao britanski parlament, May je u maju ove godine odlučila napustiti premijersku poziciju.
Rok konačnog razlaza prolongiran je nekoliko puta, sada je on zvanično do oktobra, a završnu fazu Brexita predvodit će novi britanski premijer.
Izbor premijera Ujedinjenog Kraljevstva je u toku, a nakon dva kruga glasanja, u utrci su ostala dva kandidata - Boris Johnson i Jeremy Hunt.